Spalničky v Afghánistánu

V severní provincii Badachšán, a také v hlavním městě provincie Fajzabad a jeho předměstích se za poslední 2 měsíce vyskytlo několik případů spalniček. Nejméně 74 dětí zemřelo poté, co se touto nemocí nakazilo. Většina dětí, které přišly o život, žila v oblastech bez přístupu pracovníků veřejného zdravotnictví a místních mobilních očkovacích týmů. Obyvatelstvo bylo opakovaně vyzýváno k ostražitosti v případě příznaků u dětí, jako je horečka, generalizována vyrážka, zánět spojivek, kašel a nachlazení. Podle místních autorit došlo v asijské zemi k trvalému nárůstu případů spalniček, zejména v hornaté severovýchodní oblasti.

Od začátku roku 2021 bylo klinicky diagnostikováno více než 24 000 případů vysoce nakažlivého onemocnění, včetně 2397 laboratorně potvrzených případů. Nahlášeno bylo 87 úmrtí.

Spalničky patří k nejnakažlivějším onemocněním. Přenáší se kapénkovou infekcí, přímým kontaktem se sekrety nemocných, méně často nepřímo předměty čerstvě potřísněnými sekrety nemocných osob. Vstupní branou do organismu jsou sliznice nosohltanu a spojivek.

Zdrojem nákazy je nemocný člověk, který vylučuje viry již koncem inkubační doby.