Saúdská Arábie – MERS-CoV

V období od 1. ledna 2021 do 11. března 2021 bylo nahlášeno v Saúdské Arábii dalších sedm případů infekce virem způsobujícím blízkovýchodní respirační syndrom (MERS-CoV), včetně 3 úmrtí. Případy byly hlášeny z regionů Rijád (čtyři případy), Džidda (jeden případ), Al-Ahsaa (jeden případ), Mekka (jeden případ).

Od roku 2012 do 11. března 2021 bylo celosvětově nahlášeno celkem 2574 laboratorně potvrzených případů MERS-CoV a 886 úmrtí.

Infekce MERS-CoV může způsobit závažné onemocnění s vysokou smrtností. Lidé se mohou infikovat MERS-CoV přímým nebo nepřímým kontaktem s velbloudy. Přenos z člověka na člověka je možný, často mezi členy rodiny žijícími ve stejné domácnosti. Ve zdravotnických zařízeních je však přenos z člověka na člověka častější.

Typickým projevem onemocnění MERS je horečka, kašel a dušnost. Pneumonie bývá běžnou komplikací, ale nebývá přítomna vždy. Objevit se mohou také gastrointestinální příznaky, včetně průjmu. Těžké onemocnění může způsobit selhání dýchání, které vyžaduje mechanickou ventilaci a s tím spojenou hospitalizaci na jednotce intenzivní péče. Virus způsobuje závažnější onemocnění především u starších lidí, lidí s oslabeným imunitním systémem a u pacientů s chronickými onemocněními, jako jsou onemocnění ledvin, rakovina, chronické onemocnění plic a cukrovka.

Mezi preventivní opatření patří vyhýbání se návštěvě farem, trhů nebo stodol, kde je známo, že virus potenciálně koluje, dále vyhnout se blízkému kontaktu se zvířaty, zejména s velbloudy. Je potřeba dodržovat obecná hygienická opatření, jako je pravidelné mytí rukou před a po dotyku se zvířaty a zabránění kontaktu s nemocnými zvířaty.

V současné době není k dispozici žádná vakcína ani specifická léčba, ačkoli je vyvíjeno několik specifických vakcín a léků proti MERS-CoV. Léčba je podpůrná a založená na symptomatické léčbě klinických příznaků pacienta.

Přenos MERS-CoV a zeměpisný rozsah

Zdroj: https://www.who.int/health-topics/middle-east-respiratory-syndrome-coronavirus-mers#tab=tab_1

Aktualizace: 16. 5. 2021

Dne 6. května 2021 Saúdskoarabské ministerstvo zdravotnictví (MOH) oznámilo nový případ MERS-CoV , jedná se o 36letého muže, který zemřel na infekci MERS.
Muž pocházel z Hafra Al-Batina na severovýchodě země. Vyšetřováním bylo zjištěno, že muž pracoval s velbloudy. Nebyl zdravotnickým pracovníkem a nepředpokládá se, že by se nakazil infekcí MERS-CoV od jiné osoby.

https://promedmail.org/

Zdroj: https://www.who.int/emergencies/disease-outbreak-news/item/2021-DON317