Rovníková Guinea - Marburg

Brazzaville/Malabo – Rovníková Guinea potvrdila své vůbec první propuknutí virové choroby Marburg. Předběžné testy provedené po smrti nejméně devíti lidí v provincii Kie Ntem na západě země byly pozitivní na virovou hemoragickou horečku.

Zdravotnické úřady Rovníkové Guineje zaslaly vzorky do referenční laboratoře Institut Pasteur v Senegalu s podporou Světové zdravotnické organizace (WHO), aby určily příčinu onemocnění. Z osmi vzorků testovaných v Institut Pasteur byl jeden pozitivní. Dosud bylo hlášeno devět úmrtí a 16 podezřelých případů.

Do postižených okresů v Rovníkové Guineji už dorazily předsunuté týmy WHO, které mají za úkol vysledovat kontakty mrtvých a nakažených, izolovat je a poskytnout lékařskou péči lidem, kteří vykazují příznaky onemocnění.

Virové onemocnění Marburg je vysoce virulentní onemocnění, které způsobuje hemoragickou horečku se smrtností až 88 %. Patří do stejné rodiny jako virus, který způsobuje onemocnění virem Ebola. Nemoc způsobená virem Marburg začíná náhle, vysokou horečkou, silnou bolestí hlavy a těžkou malátností. U mnoha pacientů se během sedmi dnů rozvinou závažné hemoragické příznaky. Virus se na lidi přenáší z kaloňů a mezi lidmi se šíří přímým kontaktem s tělesnými tekutinami infikovaných lidí, povrchy a materiály.

Neexistují žádné vakcíny nebo antivirové léčby schválené k léčbě viru. Podpůrná péče – rehydratace perorálními nebo infúzemi – a léčba specifických symptomů však zlepšuje přežití. Vyhodnocuje se řada potenciálních léčebných postupů, včetně krevních produktů, imunitních terapií a medikamentózních terapií, stejně jako kandidátní vakcíny s údaji z fáze 1.


Autor: Mgr. Kristina Dylová
Garant obsahu: MUDr. Hana Ševčíková

Zdroj:
https://www.who.int/news-room/events/detail/2023/02/14/default-calendar/who-urgent-marburg-meeting
https://www.cdc.gov/vhf/marburg/