Rotavirové infekce

Rotaviry jsou nejčastější příčinou akutních gastroenteritid u dětí do pěti let věku na celém světě. Tyto viry způsobují vysoké riziko dehydratace, která může vést k hospitalizace a také úmrtí dětí zejména v rozvojových zemích.


Očkování proti rotavirovým nákazám

Cena za dávku: dle vakcíny
 Objednání na
tel. 545 123 321
  • Objednání na konkrétní čas bez zdlouhavého čekání v čekárně
  • Konzultace s opravdovými odborníky ve svém oboru
  • Většina vakcín je dostupná přímo v ordinacích

Výskyt

Svět (seznam destinací)

Ohrožená skupina

Kojenci, senioři

Postihuje

Trávicí trakt

Pojišťovna

Zkontrolujte u své pojišťovny

Výskyt v ČR

V ČR se vyskytují častěji v zimních a jarních měsících. V posledních 10 letech u nás zaznamenáváme 2000–5000 případů ročně, dominantně ve věkové skupině do pěti let věku. V letech 1997–2017 bylo v ČR zaznamenáno 34 úmrtí v souvislosti s rotavirovou nákazou.

Přenos

Typický je přenos fekálně-orální. Onemocnění je vysoce infekční. Rotaviry přežívají v prostředí i na kontaminovaných předmětech. Mohou se přenášet např. hračkami nebo předměty denního užívání. Rotaviry jsou významným nozokomiálním patogenem, tedy onemocněním šířícím se ve zdravotnických zařízeních.

Zdroj nákazy

Zdrojem infekce je nemocný člověk.

Inkubační doba

Inkubační doba je 1–3 dny.

Příznaky

Onemocnění je charakterizováno horečkou, zvracením, vodnatým průjmem, nechutenstvím a bolestmi břicha, potíže trvají obvykle týden. Díky masivnímu průjmu může dojít k závažné dehydrataci zejména u malých dětí. Možné je také porušení vstřebávání živin.

Ochrana a prevence

Nejúčinnější ochranou je specifická prevence očkováním, v ČR je zařazeno mezi doporučená očkování od roku 2007. Zahajuje se velmi brzy po narození, již od šesti týdnů věku, podává se ústy. V ČR je proočkovanost velmi nízká ve srovnání s jinými zeměmi, pohybuje se okolo 5 %. Vakcína proti rotavirovým infekcím není určena k očkování dospělých.

Na našich centrech neprobíhá očkování proti rotavirovým infekcím.


Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.

Rezervujte si termín ještě dnes

Očkování proti rotavirovým nákazám

Cena za dávku: dle vakcíny
 Objednání na
tel. 545 123 321
Mapa ordinací x

Najděte si nejbližší ordinaci

Největší síť očkovacích center v ČR.

  • Odbornost
  • Dostupnost
  • Kvalita