Loading...

Riziko nákazy Covid-19 ve školách a školkách? Jaké je riziko v tomto kolektivu a jaká hygienická opatření u dětí by šíření mohla zabránit?

Podle ministra školství se uvažuje například o "rozfázování" začátku hodin výuky, o metrových rozestupech mezi žáky, zvýšených hygienických opatřeních - např. zavedení dezinfekce rukou a sporně také o nošení roušek ve třídách a povinně ve společných prostorách školy. Systém je silně závislý na zodpovědnosti rodičů, aby do kolektivu neposlali dítě, které jeví jakékoliv - i velmi drobné příznaky možné koronavirové nákazy. Nezapomínejme také na to, že u velké části dětské populace může onemocnění probíhat bezpříznakově, ale dítě je vůči okolí infekční. Nedokážu si představit ani dodržování metrových odstupů mezi dětmi ve škole, natož ve školce. Pravidelné mytí rukou, dezinfekce rukou a nošení roušek riziko nákazy sníží, ale nevyloučí. S otevřením škol a předškolních zařízení budeme muset počítat také s určitým vzestupem počtu nakažených lidí. Všeobecně ale nelze jednoznačně říci přesné datum, kdy by tyto zařízení měly být otevřeny. 

MUDr. Ivo Hiemer
Centrum Očkování a cestovní medicíny Ostrava

 

Další články v rubrice
Mohl koronavirus uniknout z laboratoře? 19.05.2020
Má se Evropa/ČR obávat druhé vlny Covid-19? 15.05.2020
Může laik rozlišit nákazu koronavirem od jiné virózy/chřipky? 14.05.2020
Mezi nově popsané příznaky nákazou Covid-19 patří "covidové prsty", jaké jsou příznaky a proč jsou častější u dětí a mladistvých. 13.05.2020
Jsou netopýři původcem viru Covid-19? Může se virus schovat i u jiných zvířat? 11.05.2020