Posílení imunity v době koronaviru

Protože zatím neexistuje kauzální lék na léčbu COVID-19, můžeme se v prevenci zaměřit kromě režimových opatření i na nespecifickou prevenci a podpořit svůj imunitní systém tak, aby měl při kontaktu s virem co nejlepší startovní pozici.

Základem dostatečného příjmu nezbytných vitamínů a minerálů je pestrá strava z původních surovin (nikoli z polotovarů, různé druhy příprav a prezervanty apod. snižují dostupnost vitamínů).

V odborných kruzích se diskutuje vhodnost mega dávek vitamínu C. Pokud v našem jídelníčku chybí přirozené zdroje vitamínu C (růžičková kapusta, petržel, šípky, kiwi, jahody, rakytník, brambory vařené ve slupce atd.), pak je vhodné ho doplnit ve formě tabletek.

Vitamínem, který je v posledních letech skloňovaný ve všech směrech, je vitamín D. Zvýšily se doporučené denní dávky a normální hladina v krvi. Jeho nedostatek má na svědomí spoustu nejrůznějších zdravotních potíží. Vzhledem k zeměpisným šířkám a životnímu stylu patříme k populacím, které ho mají nedostatek. Vitamín D totiž (mimo přijmu potravou) vzniká i v nejvrchnějších vrstvách naší kůže díky UVB záření. Vitamín D pomáhá především naší nespecifické imunitě lépe a rychleji reagovat a aktivovat svoje rozličné složky, proto se doporučuje jeho suplementace v zimním období jako prevence respiračních onemocnění, včetně chřipky a infekce koronavirem. Svým blahodárným působením ovlivňuje kostní metabolismus, svalovou sílu, průběh zánětlivých onemocnění.
Imunomodulační účinek se přisuzuje někdy i tzv. beta-glukanům, které jsou součástí buněčné stěny kvasinek a hub. Předpokládá se, že tyto struktury nejsou tělu vlastní, provokují/aktivují některé složky nespecifické imunity (fagocyty) a nepřímo tak zvyšují odolnost především proti virovým infekcím. Jsou součástí některých potravních doplňků, nicméně žádné zdravotní tvrzení pro ně zatím nebylo schváleno.

Pro posílení imunity je zásadní pestrá strava, dostatek spánku, zdravá míra stresu (neřešit věci, které nemohu ovlivnit), dobrá fyzická kondice, otužování, sauna, pohyb na čerstvém vzduchu, pohoda a vědro zdravého rozumu.

MUDr. Hana Tkadlecová
Centrum Očkování a cestovní medicíny Zlín