Loading...

Očkování proti pneumokoku a další vakcinace v souvislosti s COVID-19

Pokud je nemocný koronavirem již v minulosti očkován proti pneumokokovým nákazám, ochrání ho toto očkování před nákazou těmi nejčastějšími sérotypy pneumokoků, které mohou jeho momentální virové onemocnění zkomplikovat. Velmi častou komplikací virových infekcí dýchacích cest je právě bakteriální zánět plic, kdy pneumokok „využije situace“ a napadne plíce již nemocného člověka. Očkování proti pneumokokům tak výrazně snižuje riziko bakteriálních komplikací virového zánětu plic (např. COVID-19). Očkování proti pneumokokovým nákazám nechrání proti jiným zánětům plic, tedy ani proti COVID-19. Proti novému koronaviru se vakcína již vyvíjí, nicméně nelze zatím říci, kdy bude k dispozici a jestli bude vůbec očkování použitelné v primární prevenci proti novému koronaviru.

Pokud nejsem v karanténě nebo akutně nemocný, má stále smysl se očkovat proti nemocem jako jsou virové hepatitidy, chřipka, meningokokové a pneumokokové nákazy či klíšťová encefalitida. Očkování nijak nesnižuje obranyschopnost a nehrozí tak, že budu mít jedinci po očkování vyšší riziko nákazy koronavirem. 

MUDr. Jan Dvořák
Centrum Očkování a cestovní medicíny Praha 6

Další články v rubrice
Mohl koronavirus uniknout z laboratoře? 19.05.2020
Má se Evropa/ČR obávat druhé vlny Covid-19? 15.05.2020
Může laik rozlišit nákazu koronavirem od jiné virózy/chřipky? 14.05.2020
Mezi nově popsané příznaky nákazou Covid-19 patří "covidové prsty", jaké jsou příznaky a proč jsou častější u dětí a mladistvých. 13.05.2020
Jsou netopýři původcem viru Covid-19? Může se virus schovat i u jiných zvířat? 11.05.2020