Očkování proti covidu-19

K 31. 3. jsme v našich ordinacích ukončili očkování proti covidu-19, na základě rozhodnutí MZ ČR o ukončení vakcinace u nesmluvních poskytovatelů zdravotní péče. Aktuální přehled aktivních očkovacích míst naleznete v Centrálním rezervačním systému zde.

Obecné informace k očkování veřejnosti proti covidu-19 poskytuje linka 1221 (bezplatná linka Ministerstva zdravotnictví ČR). 

Proč je očkování proti covidu-19 důležité?

Očkování proti covidu-19 je aktuálně velmi komunikované téma v rámci široké veřejnosti. Faktem stále zůstává, že je prozatím jedinou prokázanou účinnou prevencí, která chrání jedince před tímto onemocněním, přispívá ke kolektivní imunitě (imunní je tak vysoké procento lidí, že se infekce již nedokáže šířit). Díky kolektivní imunitě, která vznikne dostatečným proočkováním populace, jsou lépe chráněni i jedinci, kteří se sami očkovat nemohou.

Proočkování populace a kolektivní imunita přispívají také ke zpomalení šíření viru. Čím méně se virus množí, tím menší je riziko jeho mutace. Očkování chrání před nákazou, a zejména před těžkým průběhem onemocnění. Zároveň očkováním chráníte nejen sebe, ale i své blízké.

Více informací o onemocnění covid-19 najdete zde