Očkování proti chřipce v našich centrech - podzim 2021

Zájemci o očkování proti chřipce si mohou rezervovat termín v našich centrech, a to telefonicky na zákaznické lince 545 123 321.

Vakcíny proti chřipce jsou bezpečné, ověřené a velmi dobře snášené. Pro letošní sezónu budou v ČR k dispozici tyto vakcíny:

Název vakcínyCena vakcíny a další informace
Vaxigrip Tetra570 Kč včetně aplikace vakcíny
Influvac Tetra

570 Kč včetně aplikace vakcíny

Fluenz Tetra (nosní sprej)

940 Kč včetně aplikace vakcíny
Očkování probíhá pouze ve vybraných OCM:
Praha 4, Brno Campus, Ostrava Hornická

Všechny vakcíny poskytují ochranu proti čtyřem cirkulujícím kmenům chřipky.*

*Složení odpovídá doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) a Evropské unie pro sezónu 2021/2022.

Každoroční přeočkování proti chřipce doporučuje nejen Česká vakcinologická společnost, ale i Evropské centrum pro kontrolu nemocí a Světová zdravotnická organizace. Očkování je určeno všem, nejen osobám s rizikovými faktory. Zvláště po roční „covidové“ pauze ve výskytu chřipky lze očekávat zvýšenou vnímavost populace k těmto virům, což se může projevit na zvýšené nemocnosti ve všech věkových skupinách. Vloni nás ochránily lockdowny, respirátory, zavřené školy a další omezení, která šíření viru chřipky velmi omezila. V letošním roce už se na toto nelze spoléhat.


CHŘIPKA JE VYSOCE NAKAŽLIVÉ ONEMOCNĚNÍ

Virem chřipky se může nakazit každý, i úplně zdravý jedinec. Nejrizikovější je pobyt v prostorech s velkou kumulací osob, a to především pro děti, seniory a chronicky nemocné.

Chřipka není běžné nachlazení. Virus chřipky spouští v organismu intenzivní zánětlivou reakci, což může mít za následek vážné zdravotní komplikace především u chronicky nemocných osob, gravidních žen a seniorů. Mezi takové komplikace se řadí akutní zhoršení stávajícího chronického onemocnění (např. chronického zánětu průdušek, astmatu, diabetu, cévních chorob aj.) nebo bakteriální zánět plic (např. pneumokokový). V těchto případech je nutná léčba za hospitalizace, takové komplikace mohou být smrtelné.
Virus chřipky je velmi odolný a na pevném povrchu, např. na klice, madlu v MHD nebo klávesnici vydrží až 8 hodin.

Nejúčinnější prevencí je:

  • Hygiena rukou
  • Hygiena při kašlání a kýchání
  • Očkování
  • Vyhýbat se prostorům s velkým počtem osob, jako je např. MHD, obchody, čekárny apod.

PROČ SE OČKOVAT

Očkováním proti chřipce chráníte nejen sebe, ale i své příbuzné a osoby, jež nemohou být očkovány (např. ze závažných zdravotních důvodů).

První ataky chřipkové epidemie přichází do republiky okolo vánočních svátků. Neočkovaní jedinci tak často tráví Vánoce v posteli, namísto toho, aby si užívali tyto dny s rodinou.

Pracovní neschopnost znamená pro každého poměrně velké finanční ztráty. Ekonomové spočítali, že průměrně vydělávající člověk, s platem 25 000 Kč, přijde při 10ti-denní pracovní neschopnosti o 9 188 Kč.

Chřipkové onemocnění si většinou vyžádá alespoň 21 dní klidového režimu a rekonvalescence. Díky prevenci snížíte toto riziko na minimum.

Nejohroženější osoby, tedy senioři nad 65 let a chronicky nemocní lidé, mají toto očkování hrazeno zdravotní pojišťovnou. Očkování je vhodné také pro těhotné ženy, nebo ženy, které plánují otěhotnět v období epidemie, pro obézní lidi nebo kuřáky.


Autor: Ing. Kateřina Ratiborská

Garant obsahu: MUDr. Hana Tkadlecová