Nipah virus v Bangládeši

Podle statistik IEDCR (Ústav epidemiologie, kontroly a výzkumu nemocí) došlo k 231 úmrtím na Nipah Virus z 326 pozitivních případů od doby, kdy země poprvé nemoc detekovala v roce 2001 a zahájila její sledování.
Počet infekcí virem Nipah v Bangladéši se rok od roku mění. V roce 2022 IEDCR zaznamenala 3 případy viru Nipah, z nichž 2 vedly k úmrtí – jeden v Naogaonu a druhý ve Faridpuru. Letos (2023) jsou nahlášeny zatím 3 případy infekce virem Nipah.
V Bangladéši byla nejpravděpodobnějším zdrojem viru konzumace ovoce nebo ovocných produktů (jako je syrová datlová šťáva) kontaminovaných močí nebo slinami infikovaných kaloňů.
Podle IEDCR se u infikovaných osob zpočátku rozvinou příznaky jako horečka, bolesti hlavy, myalgie (bolesti svalů), zvracení a bolest v krku. Nedetekovaný pacient může dokonce upadnout do kómatu během 24 až 48 hodin od nakažení virem.
V současné době neexistují žádné léky ani vakcíny, které by se specificky zaměřovaly na infekci virem Nipah. Primární léčbou u lidí je podpůrná péče.

Autor: Mgr. Kristina Dylová
Garant obsahu: MUDr. Hana Tkadlecová

Zdroj: promedmail.org