Nigérie, Indie – Cholera

Nigérie – Ve státu Jigawa za poslední měsíc zemřelo nejméně 30 osob na choleru. Oběti z Jigawy přispívají k rostoucímu počtu obětí této nemoci v celé Nigérii. Mezi další státy, které v posledních několika týdnech hlásily úmrtí na choleru patří Enugu, Benue, Plateau a Bayelsa. Celkem bylo zaznamenáno 604 podezření na onemocnění cholerou s 54 úmrtími.

Indie – Dne 18. 7. 2021 bylo nahlášeno 66 nových případů cholery z vesnic Abheypur a Buddanpur. Z 66 pacientů bylo 47 dětí. Během 4 dnů tak počet případů přesáhl 400.

Cholera je infekční bakteriální průjmové onemocnění vyskytující se především v zemích či oblastech s nižším hygienickým standardem a nedostatečným systémem čištění odpadních vod, epidemie cholery se vyskytují také v zemích postižených přírodní katastrofou či válečným konfliktem. V posledních letech se roční výskyt odhaduje na 1,3–4 miliony onemocnění s 20–140 tisíci úmrtí.

Vibrio cholerae se přirozeně vyskytuje ve sladkovodních či brakických vodách (smíšená sladká a slaná voda) a jeho výskyt je vázán na vodní organismy. Člověk se nejčastěji nakazí požitím takové přirozeně kontaminované vody nebo vody fekálně kontaminované od nemocných osob. Často také k nákaze dochází požitím kontaminovaných mořských plodů a zeleniny či ovoce mytých v kontaminované vodě. Možný, i když méně častý je přenos infekce přímo z člověka na člověka.

Zdrojem nákazy je buď voda, ve které se bakterie cholery přirozeně vyskytují, nebo člověk infikovaný bakterií Vibrio cholerae, který může být i nosičem bez viditelných příznaků.

Zdroj: https://promedmail.org/