Nigérie - Difterie (záškrt)

Vláda státu Kano potvrdila propuknutí záškrtu ve 13 místních vládních oblastech státu (Ungogo, Nassarawa, Bichi, Dala, Dawakin Tofa, Dawakin Kudu, Fagge, Gwale, Kano Municipal, Kumbotso, Kiru, Rano a Gwarzo). K 20. lednu bylo zaznamenáno 100 podezřelých případů, z nichž 3 osoby zemřely. V současné době je v nemocnici léčeno 27 pacientů, zatímco 41 bylo ošetřeno a propuštěno. Stát povede rutinní očkovací kampaň v postižených oblastech místní samosprávy.

Záškrt se nejčastěji projevuje jako těžká angina s šedavými pablánami, vedoucí k zúžení hrtanu i hltanu a k dušení. Mezi příznaky patří: slabost, bolest v krku, horečka, zvětšené krční mandle, dýchací obtíže. Zdrojem je nemocný člověk, rekonvalescent nebo nosič toxigenního kmene; přenos: vzdušnou cestou z osoby na osobu prostřednictvím kapének, které vznikají při mluvení, kašlání a kýchání, nebo kontaktem s kontaminovanými předměty, včetně prádla apod. Bakterie se mohou do organismu dostat i kožními lézemi.

Vzhledem k vyvanutí imunity je očkování proti difterii doporučeno každých 10 let. Při cestách do zemí mimo Evropu a Severní Ameriku se doporučuje přeočkování, zvláště u starších cestovatelů, cest delších než 1 měsíc a při plánovaném užším kontaktu s místním obyvatelstvem (např. humanitární aktivity).

Autor: Mgr. Kristina Dylová
Garant obsahu: MUDr. Hana Tkadlecová