Nepál - vzteklina

12. května 2022 byla do nemocnice Sukraraj Tropical & Infectious Disease Hospital (STIDH) přijata 27letá žena s anamnézou bolestivé paže, aerofobie a hydrofobie. Před měsícem (duben 2022) ji kouslo její štěně do pravé dlaně. Dle bratra bylo štěně adoptované (toulavý pes) před pár měsíci a žilo s jejich rodinou. Štěně zemřelo 5 dní po kousnutí, ale po pádu do vodní nádrže. Veterinární lékař tedy neměl podezření na žádnou infekci, zejména vzteklinu, jako příčinu smrti, a dokonce navrhl očkování proti vzteklině. Žena důsledně odmítala očkování, i přes návrh svého bratra. Zemřela na komplikace vztekliny 2 dny po přijetí (14. května 2022).

Za posledních 6 měsíců zemřelo na vzteklinu na STIDH téměř tucet pacientů (2 úmrtí za měsíc), což ukazuje, že mezi lety 2015 a 2022 vzrostl počet případů vztekliny o téměř 100 % (ve srovnání se stejným obdobím).

Vzteklina u štěňat může vést k velkému počtu expozic u lidí v kombinaci s opožděným rozpoznáním s potenciálně smrtelnými následky. Mějte na paměti, že klinické příznaky u štěňat lze snadno přehlédnout. To je způsobeno atypickými příznaky onemocnění nebo dokonce jejich nepřítomností v počátečních fázích onemocnění, kdy je zvíře již infekční.