Mor

Mor je onemocnění způsobené bakterií Yersinia pestis. Toto onemocnění se vyskytuje ve třech různých formách: bubonická, plicní a septikemická.

Očkovací látka doposud nebyla vyvinuta

Naši lékaři vám rádi poskytnou konzultaci ohledně
preventivních opatření - objednat konzultaci

Výskyt

Jižní Amerika, část Afriky (hlavně Madagaskar), Asie

Ohrožená skupina

Osoby cestující do zemí endemického výskytu

Postihuje

Horečka, lymfatický systém, játra, slezina, plíce

Pojišťovna

-

Výskyt

Lokální ohniska moru se vyskytují v Brazílii, Bolívii, Peru nebo v západní polovině USA. V Asii se mor endemicky vyskytuje v Číně, Indii, Rusku, Kyrgyzstánu, Laosu, Mongolsku, Myanmaru, Vietnamu a Indonésii. V Africe byly hlášeny případy nákazy z Demokratické republiky Kongo, Madagaskaru, Ugandy, Tanzanie, Keni, Seychel a z Alžíru. Nejvíce postiženou zemí světa je v posledním desetiletí nejvíce Madagaskar.

Přenos

Bubonická forma onemocnění se na člověka přenáší při pokousání blechami. Možný je i přenos z nakaženého zvířete na člověka přímým kontaktem s poraněnou kůží, nebo kontaminovanými tělními tekutinami. Plicní forma vzniká při přímém kontaktu s nakaženým člověkem či zvířetem, z člověka na člověka je přenášena kapénkami vzdušnou cestou.

Zdroj nákazy

Zdrojem infekce jsou divocí hlodavci a nakažené blechy.

Inkubační doba

Inkubační doba je 1–7 dní, u plicní formy 1-4 dny.

Příznaky

Příznaky onemocnění se liší dle jeho formy. U bubonické jsou hlavními příznaky horečka a náhlé zánětlivé zduřením (nejčastěji v tříslech, podpaží nebo na krku). Infekce se může šířit do jater, sleziny a plic. Plicní forma se projevuje horečkou, kašlem, dušností, bolestí na hrudníku a vykašláváním krve. U septikemický formy dochází k poruše srážení krve a krvácivosti. Tento průběh nastává v případě rozsevu bakterií v krevním řečišti, postižený umírá na selhání vnitřních orgánů.

Ochrana a prevence

Podání léčby je nutné do 24 hodin od prvních příznaků onemocnění. Onemocnění se léčí antibiotiky (streptomycin, gentamicin, tetracykliny a chloramfenikol). Nezbytná preventivní opatření pro cestující do endemických oblastí moru jsou prostředky osobní ochrany proti blechám, použití repelentů a vyhýbání se přímému kontaktu s nemocnými nebo mrtvými zvířaty.

Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.

Rezervujte si termín ještě dnes

Konzultace pro: Mor

Jak funguje konzultace?

Konzultace k očkování do zahraničí

Konzultace stojí 300 Kč, ale pokud se necháte naočkovat, je pro Vás zdarma.

Obvykle očkujeme již při první návštěvě, takže se nemusíte bát ztráty času.

Cena: 300 Kč
Mapa ordinací x

Najděte si nejbližší ordinaci

Největší síť očkovacích center v ČR.

  • Odbornost
  • Dostupnost
  • Kvalita