Lymská borelióza

Očkování proti lymské borelióze doposud neexistuje.

Lymeská borelióza je bakteriální onemocnění přenášené klíšťaty. V časné fázi se projevuje typickým zarudnutím s centrálním výbledem v místě přisátého klíštěte.

Očkovací látka doposud nebyla vyvinuta

Naši lékaři vám rádi poskytnou konzultaci ohledně
preventivních opatření - objednat konzultaci

Výskyt

Evropa, Severní Amerika
(seznam destinací)

Ohrožená skupina

Obyvatelé či cestovatelé do endemických oblastí

Postihuje

Nervové ústrojí

Pojišťovna

-

Přenos

Lymskou boreliózu přenášejí klíšťata na člověka i na zvířata. Bakterie rodu Borrelia přežívají ve střevě infikovaného klíštěte a v okamžiku přisátí se přemísťují do jeho slinných žláz a následně do těla postiženého. Přenos borelií vyžaduje delší čas, proto je riziko infekce tím vyšší, čím delší dobu bylo klíště přisáto.

Zdroj nákazy

Zdrojem nákazy jsou zvířata, především hlodavci, drobní savci, vysoká zvěř, bažanti apod.

Inkubační doba

Inkubační doba je 3–32 dní.

Příznaky

Po přisátí infikovaného klíštěte je typickým projevem onemocnění zarudnutí v okolí místa, kde bylo klíště přisáto. Toto zarudnutí má většinou přesně ohraničený červený tvar se světlým středem. Dalšími příznaky jsou horečka, malátnost, únava, nevolnost či bolesti svalů a kloubů. U části postižených se nemoc může již v časném stadiu projevit jako zánět mozkových blan s obrnou zejména lícního nervu. V případě, že onemocnění není včas odhaleno a léčeno, může dojít k závažnějšímu postižení kloubů, kůže, srdce, nervového systému a dalších orgánů.

Ochrana a prevence

Nemoc se léčí pomocí dlouhodobého užívání antibiotik. Proti lymeské borrelióze neexistuje prevence v podobě očkování a lékaři umí léčit až nastalou situaci. Základní prevencí je pak co nejvíce snížit riziko přisátí klíštěte pomocí výběru vhodného oblečení, používáním repelentů a dalších ochranných pomůcek.


Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.

Rezervujte si termín ještě dnes

Konzultace pro: Lymská borelióza

Jak funguje konzultace?

Konzultace k očkování do zahraničí

Konzultace stojí 300 Kč, ale pokud se necháte naočkovat, je pro Vás zdarma.

Obvykle očkujeme již při první návštěvě, takže se nemusíte bát ztráty času.

Cena: 300 Kč
Mapa ordinací x

Najděte si nejbližší ordinaci

Největší síť očkovacích center v ČR.

  • Odbornost
  • Dostupnost
  • Kvalita