Loading...

Když mám podezření na nákazu – co dělat a na koho se obrátit?

Pokud se objeví typické příznaky nákazy - teplota trvající déle než 2 dny, suchý kašel, pocit těžkého či ztíženého dýchání (dušnost), zůstaňte doma a je nutné TELEFONICKY kontaktovat svého praktického lékaře a domluvit se s ním na dalším postupu. V žádném případě k praktikovi nechoďte osobně!!! V případě, že jsou dechové potíže výraznější - výrazná dušnost - kontaktujte přímo linku 155 a operátor vás bude přímo instruovat o dalším postupu. 

Koronavirová nákaza bývá také provázena bolestmi kloubů a svalů, bolestmi hlavy, příznaky bývají popisovány jako "flu-like" (chřipkovité příznaky). V některých případech se může infekce projevit náhlou ztrátou chuti a čichu (ageusie, anosmie) - v takovém případě taktéž kontaktujte svého praktického lékaře. 

Je možné volat také na linku 1212 nebo na spádovou hygienickou stanici (kontakty naleznete např. na stránkách MZČR - koronavirus.mzcr.cz v odkaze "Důležité kontakty a odkazy".

MUDr. Ivo Hiemer
Centrum Očkování a cestovní medicíny Ostrava

Další články v rubrice
Mohl koronavirus uniknout z laboratoře? 19.05.2020
Má se Evropa/ČR obávat druhé vlny Covid-19? 15.05.2020
Může laik rozlišit nákazu koronavirem od jiné virózy/chřipky? 14.05.2020
Mezi nově popsané příznaky nákazou Covid-19 patří "covidové prsty", jaké jsou příznaky a proč jsou častější u dětí a mladistvých. 13.05.2020
Jsou netopýři původcem viru Covid-19? Může se virus schovat i u jiných zvířat? 11.05.2020