Loading...

Informace k očkování proti Covidu-19

V současné době v našich centrech neprobíhá očkování veřejnosti proti covidu-19 a nelze si rezervovat termín, ani vakcínu.

Dle nastavené strategie ČR a požadavků krajských koordinátorů očkování aktuálně zajišťujeme pouze očkování u vybraných rizikových skupin.
Aktuální informace k očkování v našich centrech sledujte zde na webu.

Informace k cestování a omezení v jednotlivých zemích v souvislosti s probíhající pandemií najdete na našem webu postcovid.cz.

 

Aktuální informace k probíhajícímu očkování v rámci ČR

K 5. 1. 2021 je očkování aktuální pro zdravotníky v první linii boje s onemocněním covid-19 a pro některé složky integrovaného záchranného systému.
Vakcína firem Pfizer a BioNTech se zaváží do jednotlivých zemí EU jednou týdně a je z důvodu dodržení teplotního řetězce a maximálního využití vakcín distribuována do stanovené sítě očkovacích center, která jsou většinou zřízena u větších nemocnic.
S dalšími očkovacími místy se počítá v následujících fázích očkování, kdy budou dostupné vakcíny jiných výrobců. Rezervační systém pro obyvatele z řad rizikových skupin (třídění podle věku a dalších rizikových faktorů) bude spuštěn ve druhé polovině ledna 2021. Systém se dolaďuje a informace o způsobu objednávání budou postupně zveřejňovány.

Očkovací látky proti onemocnění covid-19 dostupné v ČR jsou neživé. Vzhledem k limitovaným zkušenostem se zatím nedoporučuje souběžné očkování proti jiným nemocem.
Je třeba dodržovat intervaly mezi očkováními – 14 dnů mezi neživými a měsíc mezi živou a neživou vakcínou (v tomto pořadí).
I po prodělaném onemocnění covid-19 je možné očkování, a to vzhledem k tomu, že není dosud známa délka ochrany po proběhlé infekci. Nicméně se doporučuje, aby byl dodržen minimální interval tři měsíce po ukončení izolace pro covid-19. Po dobu tří měsíců od onemocnění je reinfekce nepravděpodobná. U očkovaných, kteří dříve prodělali covid-19, nebyl po očkování zaznamenán vyšší výskyt nežádoucích účinků.
Před očkováním není nutné a ani se rutinně neprovádí testování na protilátky ani testování na přítomnost viru (antigenní test) či jeho nukleové kyseliny (PCR test).

Očkování se doporučuje v podstatě všem dospělým osobám nad 16 let, pouze u osob s alergickou reakcí po jakékoli vakcíně či injekční terapii je třeba zvýšené opatrnosti.
Vakcína je kontraindikovaná u osob s alergickou reakcí na jakoukoli složku vakcíny či po předchozí dávce očkování proti covidu-19.
Nejsou zkušenosti s očkováním v těhotenství či u kojících. Je třeba individuálně zvážit riziko infekce a přínos očkování.
U vážně nemocných osob, např. s onkologickou či imunosupresivní léčbou, se očkování rovněž doporučuje, protože u nich předpokládáme vyšší pravděpodobnost těžkého průběhu covidu-19. Přestože nemusí být očkování u těchto pacientů tak účinné jako u ostatních, tzn. nemusí zamezit vzniku nákazy, může ale zabránit těžkému průběhu nemoci.

Dostatečná ochrana proti covidu-19 nastupuje sedm dní po očkování druhou dávkou.

Zatím není umožněna kombinace vakcín od různých výrobců.

 

MUDr. Hana Tkadlecová
lékařka centra Očkování a cestovní medicíny Avenier

 

Poslední aktualizace: 22. 1. 2021

Další články v rubrice
Informace k očkování proti Covidu-19 06.01.2021

V současné době v našich centrech neprobíhá očkování veřejnosti proti covidu-19 a nelze si rezervovat termín, ani vakcínu.

Nově v našich centrech: vyšetření protilátek na Covid-19 z krve 01.01.2021

V rámci naší služby vyšetření protilátek z krve na různá onemocnění, zařazujeme vyšetření i proti viru SARS – CoV-2. Není součástí plošného testování zdarma.

Prevence respiračních onemocnění 01.12.2020

Respirační nákazy jsou nejčastější onemocnění, které se vyskytují nejen v České republice, ale i ve světě.

Lékaři varují před epidemií záškrtu 16.10.2020

Proočkovanost proti zášrtu klesá. Odmítání očkování je jednou z největších hrozeb lidstva, varuje Světová zdravotnická organizace.

Klíšťová encefalitida – má smysl se očkovat na podzim? 21.09.2020

Přestože je letní sezóna u konce, stále trvá nebezpečí onemocnění klíšťovou encefalitidou.