V současné době probíhá očkování veřejnosti v našem centru v Poliklinice Hornická v Ostravě. Rezervace probíhá výhradně přes web reservatic.com a podrobnější informace poskytuje linka 1221. V dalších našich centrech neprobíhá očkování veřejnosti proti covidu-19 a nelze si rezervovat termín, ani vakcínu.

Dle nastavené strategie ČR a požadavků krajských koordinátorů očkování aktuálně zajišťujeme pouze očkování u vybraných rizikových skupin. Aktuální informace k očkování v našich centrech sledujte zde na webu.

Informace k cestování a omezení v jednotlivých zemích v souvislosti s probíhající pandemií najdete na našem webu postcovid.cz.

Aktuální informace k probíhajícímu očkování v rámci ČR

Ke dni 25. 1. 2021 je očkování aktuální pro zdravotníky v první linii boje s onemocněním covid-19, pro osoby nad 80 let věku a pro některé složky integrovaného záchranného systému. Distribuci vakcíny v jednotlivých krajích mají na starosti krajští koordinátoři očkování.

Vakcína firem Pfizer a BioNTech se zaváží do jednotlivých zemí EU jednou týdně a je z důvodu dodržení teplotního řetězce a maximálního využití vakcín distribuována do stanovené sítě očkovacích center, která jsou většinou zřízena u větších nemocnic. Postupně se do ČR začíná zavážet i vakcína dalšího výrobce COVID-19 Vaccine Moderna. Vakcína se rovněž uchovává ve zmrazeném stavu, podmínky ale nejsou tak náročné jako u vakcíny Comirnaty. V chladničkových teplotách a v nenačaté ampulce vakcína vydrží 30 dní. Lahvička je 10dávková, což klade zvýšené nároky na logistiku, aby se s vakcínou neplýtvalo. S dalšími očkovacími místy se počítá v následujících fázích očkování, kdy budou dostupné vakcíny jiných výrobců. Rezervační systém pro obyvatele z řad rizikových skupin (třídění podle věku a dalších rizikových faktorů) bude spuštěn ve druhé polovině ledna 2021. Systém se dolaďuje a informace o způsobu objednávání budou postupně zveřejňovány.

Očkovací látky proti onemocnění covid-19 dostupné v ČR jsou neživé. Vzhledem k limitovaným zkušenostem se zatím nedoporučuje souběžné očkování proti jiným nemocem. Je třeba dodržovat intervaly mezi očkováními – 14 dnů mezi neživými a měsíc mezi živou a neživou vakcínou (v tomto pořadí). I po prodělaném onemocnění covid-19 je možné očkování, a to vzhledem k tomu, že není dosud známa délka ochrany po proběhlé infekci. Nicméně se doporučuje, aby byl dodržen minimální interval tři měsíce po ukončení izolace pro covid-19. Po dobu tří měsíců od onemocnění je reinfekce nepravděpodobná. U očkovaných, kteří dříve prodělali covid-19, nebyl po očkování zaznamenán vyšší výskyt nežádoucích účinků. Před očkováním není nutné a ani se rutinně neprovádí testování na protilátky ani testování na přítomnost viru (antigenní test) či jeho nukleové kyseliny (PCR test).

Očkování se doporučuje v podstatě všem dospělým osobám nad 16 let, pouze u osob s alergickou reakcí po jakékoli vakcíně či injekční terapii je třeba zvýšené opatrnosti. Vakcína je kontraindikovaná u osob s alergickou reakcí na jakoukoli složku vakcíny či po předchozí dávce očkování proti covidu-19. Nejsou zkušenosti s očkováním v těhotenství či u kojících. Je třeba individuálně zvážit riziko infekce a přínos očkování. U vážně nemocných osob, např. s onkologickou či imunosupresivní léčbou, se očkování rovněž doporučuje, protože u nich předpokládáme vyšší pravděpodobnost těžkého průběhu covidu-19. Přestože nemusí být očkování u těchto pacientů tak účinné jako u ostatních, tzn. nemusí zamezit vzniku nákazy, může ale zabránit těžkému průběhu nemoci.

Dostatečná ochrana proti covidu-19 nastupuje až několik dní po očkování druhou dávkou (u dvoudávkových vakcín). Pokud tedy proběhne očkování v inkubační době nebo se očkovaný jedinec nakazí mezi první a druhou dávkou, není ještě zaručena úplná ochrana proti COVID-19. Zatím není umožněna kombinace vakcín od různých výrobců.

MUDr. Hana Tkadlecová
lékařka centra Očkování a cestovní medicíny Avenier

Poslední aktualizace: 25. 1. 2021

Souhlasím Více informací

Tento web ke své funkčnosti používá cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním.