Hrazené očkování proti klíšťové encefalitidě nad 50 let

Aktuální k datu: 16. 12. 2021

V rámci očkování dochází k legislativním změnám, které se týkají i očkování proti klíšťové encefalitidě.

V účinnost vstupuje od 1. 1. 2022 novela zákona č. 48/1997, o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Nově bude moct pojištěnec nad 50 let věku využít hrazené očkování proti klíšťové encefalitidě, tedy ZDARMA.

Klienti, kteří mají zájem o očkování proti klíšťové encefalitidě od 1. 1. 2022 a je jim nad 50 let věku, mají následující možnosti:

 • Ve vybraných očkovacích centrech postupně spouštíme možnost hrazeného očkování ze zdravotního pojištění. Sledujte aktuality na našem webu zde.
 • I nadále u nás mohou všichni klienti využít očkování bez úhrady či příspěvku zdravotní pojišťovny.
  Upozorňujeme však, že v souvislosti se zavedením hrazeného očkování nebude možno u osob nad 50 let věku čerpat příspěvek z fondů prevence jednotlivých zdravotních pojišťoven na toto očkování.
 • V případě, že se klienti rozhodnou pro očkování zdarma a ihned, mohou se obrátit na svého registrujícího praktického lékaře.

Níže uvádíme intervaly, ve kterých se aplikují jednotlivé dávky (po domluvě s lékařem lze individuálně intervaly prodloužit bez nutnosti začít celé očkovací schéma od začátku):

 • mezi 1. a 2. dávkou                          1–3 měsíce
 • mezi 2. a 3. dávkou                          5–12 měsíců
 • mezi 3. a 4. dávkou                          3 roky
 • mezi 4. a každou další dávkou       do 50 / 60 let věku po 5 letech v závislosti na použité vakcíně
                                                              nad 50 / 60 let věku po 3 letech v závislosti na použité vakcíně

V případě nejasností ohledně načasování aplikace posilující dávky proti klíšťové encefalitidě se můžete obrátit na naše lékaře prostřednictvím e-mailu poradna@avenier.cz.