Horečka Lassa

Horečka Lassa je akutní virové onemocnění vyskytující se endemicky v západní Africe.

Očkovací látka doposud nebyla vyvinuta

Naši lékaři vám rádi poskytnou konzultaci ohledně
preventivních opatření - objednat konzultaci

Výskyt

Západní Afrika

Ohrožená skupina

Obyvatelé a cestovatelé do rizikových oblastí s výskytem nemoci

Postihuje

Horečnaté onemocnění, krev, tkáně

Pojišťovna

-

Výskyt

Onemocnění se vyskytuje endemicky v západní Africe (Sierra Leone, Libérii, Beninu, Ghaně, Mali, Guinei a Nigérii). Rizikové jsou taktéž sousední země zemí s výskytem onemocnění. 

Přenos

Člověk se virem Lassa může nakazit po požití stravy infikované močí hlodavců, vdechnutím infikovaného aerosolu či prachu (např. při úklidu), přímým kontaktem s otevřenými ranami nemocných jedinců, krví, slinami a sexuálním kontaktem. Přenos je prokázaný také kontaminovanými zdravotnickými pomůckami (např. jehlami při jejich opakovaném použití).

Zdroj nákazy

Zdrojem nákazy jsou hlodavci – krysa Mastomys natalensis a infikovaní jedinci.

Inkubační doba

Inkubační doba je 6-21 dní.

Příznaky

U většiny infikovaných jedinců probíhá onemocnění mírně nebo zcela bezpříznakově. Mírný průběh je provázen zvýšenou teplotou, malátností, celkovou slabostí a bolestí hlavy. U části nemocných může být průběh onemocnění závažný. Dochází ke krvácení z dásní, očí nebo nosu, respiračním potížím, opakovanému zvracení, otokům obličeje, bolestem hrudníku, zad a břicha, a šoku. Onemocnění může mít také neurologické projevy jako je ztráta sluchu, třes, dezorientace, encefalitida či kóma. Hluchota se může vyskytovat jak u mírných, tak i u závažných forem onemocnění a je nejčastější komplikací horečky Lassa. Obzvláště riziková je horečka Lassa u žen ve třetím trimestru těhotenství.

Ochrana a prevence

Horečku Lassa je možné léčit pomocí antivirotik a tlumením příznaků. Důležité je se vyvarovat kontaktu s hlodavci a nekonzumovat jídla a nápoje, které mohou být kontaminované krysími výkaly.

Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.

Rezervujte si termín ještě dnes

Konzultace pro: Horečka Lassa

Jak funguje konzultace?

Konzultace k očkování do zahraničí

Konzultace stojí 300 Kč, ale pokud se necháte naočkovat, je pro Vás zdarma.

Obvykle očkujeme již při první návštěvě, takže se nemusíte bát ztráty času.

Cena: 300 Kč
Mapa ordinací x

Najděte si nejbližší ordinaci

Největší síť očkovacích center v ČR.

  • Odbornost
  • Dostupnost
  • Kvalita