Přenos
Hemofily tvoří běžnou součást bakteriálního osídlení horních dýchacích cest. Mezilidsky se přenáší kapénkovou cestou.
Zdroj nákazy
Nejčastějším původcem hemofilových onemocnění je druh Haemophilus influenzae. Běžně se vyskytuje bezpříznakově na sliznici dýchacích cest. Zdrojem nákazy je tedy bakterií osídlený nebo nemocný člověk.
Inkubační doba
Inkubační doba je v průměru od dvou do čtyř dnů, ale i méně než 24 hodin.
Příznaky
Pokud dojde k rozvoji onemocnění, nejnebezpečnější je zánět hrtanové příklopky (epiglotitida), dále hnisavý zánět mozkových blan (meningitida) a sepse. Epiglotitida zpočátku probíhá poměrně nenápadně, dítě je paradoxně klidné, sliní (bolestivé polykání). Neléčená epiglotitida může velmi rychle vést k udušení. Vedle těchto invazivních a život ohrožujících onemocnění způsobuje hemofilus také záněty plic, středního ucha a spojivek či záněty kloubů. Invazivní hemofilové onemocnění je život ohrožující také pro osoby s porušenou či zaniklou funkcí sleziny.
Ochrana a prevence
Základem léčby je podání antibiotik (tabletami či nitrožilně). V rámci pravidelného povinného očkování jsou děti před nebezpečným typem Haemophilu influenzae b chráněni. Přeočkování jednou dávkou je indikováno u osob s porušenou či zaniklou funkcí sleziny.
Příspěvek pojišťovny
Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven.
Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.