Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem.

Jsou tomu již 4 roky, co v Číně odhalili virus covid-19, který na dlouhou dobu změnil životy všech. Epidemiolog Rastislav Maďar poskytl rozhovor o problematice tohoto onemocnění.

Pandemie, která začala v Číně

Nový virus se začal před 4 lety šířit z Číny, která zpočátku mezilidský přenos popírala. Kvůli podcenění viru a povolení hromadných oslav čínského nového roku koncem ledna 2020 došlo k rychlému rozšíření viru.

Opatření u nás vs. Švédsko

V době „covidové“ každá země zvolila různou lockdown strategii. Švédsko bylo v boji s covid- 19 velmi úspěšné a opatření byla pouze mírná. České republice se povedla první část opatření, která bohužel vzala za své zářijovým otevřením škol bez nařízené povinné ochrany dýchacích cest, dále předčasné rozvolnění lockdownu před Vánoci 2020 a potom příchod infekčnější varianty alfa, v té době označované jako britská, do vysoké obsazenosti nemocnic v lednu 2021.

Očkování proti covid- 19

Očkování zabránilo velkému počtu úmrtí a u velké části populace pomohlo předejít zhoršení kvality života ve formě dlouhodobých postcovidových následků.

Aktuální situace a doporučení

Virus je nyní infekčnější, ale je rizikový především pro osoby ve vysokém věku, zdravotně velmi křehké a pro osoby s významně oslabenou imunitou. Ohrožené osoby by se měly očkovat novou vakcínou, stejně tak osoby o ně pečující. Covid- 19 je stále z hlediska progózy rizikovější než chřipka.

Celý rozhovor s docentem Maďarem si můžete přečíst v článku na webu metro.cz.