Cholera na FIlipínách

Ve městě Caraga v Davo Oriental byl nahlášen výskyt cholery, který měl za následek smrt až 6 osob. Údaje zaslané filipínské tiskové agentuře ukazují, že od 31. ledna 2022 bylo ve městě hlášeno celkem 491 případů cholery, z nichž 84 se stále léčí v různých nemocnicích v provincii.

Cholera je infekční bakteriální průjmové onemocnění vyskytující se především v zemích či oblastech s nižším hygienickým standardem a nedostatečným systémem čištění odpadních vod, epidemie cholery se vyskytují také v zemích postižených přírodní katastrofou či válečným konfliktem. V posledních letech se roční výskyt odhaduje na 1,3–4 miliony onemocnění s 20–140 tisíci úmrtí.

Vibrio cholerae se přirozeně vyskytuje ve sladkovodních či brakických vodách (smíšená sladká a slaná voda) a jeho výskyt je vázán na vodní organismy. Člověk se nejčastěji nakazí požitím takové přirozeně kontaminované vody nebo vody fekálně kontaminované od nemocných osob. Často také k nákaze dochází požitím kontaminovaných mořských plodů a zeleniny či ovoce mytých v kontaminované vodě. Možný, i když méně častý je přenos infekce přímo z člověka na člověka.

Zdrojem nákazy je buď voda, ve které se bakterie cholery přirozeně vyskytují, nebo člověk infikovaný bakterií Vibrio cholerae, který může být i nosičem bez viditelných příznaků.