Cestování v zimě za teplem

DOVOLENÁ V ZIMĚ ZA TEPLEM?

To je ideální příležitost, jak odstartovat rok 2023, vzdálit se od mrazivého počasí a načerpat energii. Vybírat můžete např. z těchto destinací, kam mají nyní nejčastěji namířeno klienti našich očkovacích center:

AfrikaAsieStřední Amerika
KeňaThajskoKaribik
TanzanieVietnamKolumbie
ZanzibarIndieKostarika
Jihoafrická republikaFilipínyMexiko
MadagaskarSrí Lanka

Nepál


Zajímá vás jiná destinace? Všechny ostatní najdete na našem webu zde.OCHRANA PŘED RESPIRAČNÍMI NEMOCEMI I V ZAHRANIČÍ

Aktuálně se Českem šíří vlna akutních respiračních infekcí (zejména chřipka, covid-19 a RSV) a lze předpokládat, že počty nemocných se budou zvyšovat. Nejčastěji se při cestování můžete nakazit kapénkovou infekcí, kterou se šíří např. chřipka, covid-19, meningokoková nebo pneumokoková onemocnění.

COVID-19 OPATŘENÍ PRO VSTUP DO ZEMĚ

Aktuální covidová opatření doporučujeme před cestou ověřit na webových stránkách ministerstva zahraničních věcí (dále MZV ČR). Stále může docházet k omezením v dopravě, ideálně si ověřte podmínky přímo u sjednaného přepravce hromadné dopravy (letadlo, autobus, vlak). Od cestujících může být vyžadována předchozí elektronická registrace cílové země, doklad o bezinfekčnosti covid-19. To může platit pro všechny cesty, včetně návratu zpět do České republiky. Potvrzení o očkování proti covidu-19 je dobré mít připravené jak v mobilu, tak i v tištěné verzi (mobil nemusí fungovat).

Více informací naleznete na webu MZV ČR zde.

KDY RIZIKO NÁKAZY ONEMOCNĚNÍM STOUPÁ?

  • při cestování letadlem (v letištních halách, v letadle)
  • při cestování hromadnou dopravou (vlak, autobus)
  • při účasti na hromadných či sportovních akcích, při akcích v uzavřených prostorech (konference, koncerty, divadla, památky apod.)


ZÁKLADNÍ PŘÍPRAVA NA CESTY 

V každé zemi se můžete setkat s odlišnými zdravotními riziky. V první řadě je dobré si zkontrolovat očkování prováděná v rámci pravidelného očkování (záškrt, dětská obrna, spalničky...), včetně platnosti očkování proti tetanu.

Mezi základní cestovní očkování pak  patří např.:

  • žloutenka typu A a B
  • chřipka (dle sezónnosti)
  • covid-19
  • břišní tyfus
  • meningokokové onemocnění
  • žlutá zimnice (při cestě do některých zemí s výskytem žluté zimnice)
  • a další

V zahraničí se můžete setkat také s nemocemi proti kterým není možné se očkovat a je třeba využít jinou prevenci, v případě nákazy i léčbu na místě. Každý cestovatel by s sebou měl mít správně vybavenou cestovní lékárničku. Lékaři v našich centrech Vám s vybavením Vaší lékárničky pomohou. Vybraný doplňkový sortiment zakoupíte i přímo v našich centrech (např. repelenty, moskytiéry, probiotika a další). Více informací najdete zde.

Vzhledem k odlišným zdravotním rizikům v různých zemích, doporučujeme konzultaci s lékařem o vhodné zdravotní prevenci na míru dle cílové destinace.


EPIDEMIE VE SVĚTĚ

Aktuální epidemie ve světě sledujeme a zveřejňujeme na našem webu v přehledu novinek zde

Nepodceňte zdravotní prevenci a přijďte na konzultaci před svou cestou do některého z našich očkovacích center.


Datum zveřejnění: 13. 1. 2023
Autor: Ing. Kateřina Ratiborská
Garant obsahu: MUDr. Hana Tkadlecová