Cestování v době pandemie COVID-19

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje cestovat do zahraničí jen osobám, které jsou plně očkovány proti onemocněni COVID-19, to znamená, že uplynulo alespoň 14 dní od poslední dávky dle očkovacího schématu. Pokud cestovat musíte, měli byste učinit následující kroky, abyste sebe i své okolí ochránili před onemocněním COVID-19.

  • Pokud cestujete do zahraničí, informujte se na webových stránkách dané země o podmínkách vstupu a dodržte všechny vstupní požadavky.
  • Cestujete-li letecky, ověřte si, zda letecká společnost (ne)vyžaduje doložení negativního (antigenního či PCR) testu nebo jiné náležitosti (např. dokumenty, pojištění, …).
  • Následně si zkontrolujte, jaká je COVID-19 situace ve vašem cíli.
  • Na cestách pak noste respirátor ve veškeré dopravě a uzavřených prostorech, vyhýbejte se davům, udržujte minimálně dvoumetrový odstup od ostatních osob a často si myjte a dezinfikujte ruce.
  • Vyhněte se dálkovým cestám vlakem, autobusem nebo lodí, při letecké dopravě jsou pak méně bezpečné lety s více mezipřistáními.
  • Ubytování volte nejlépe pouze s lidmi z vaší domácnosti, a to v domě nebo chatě, v případě hotelů se snažte minimalizovat čas strávený ve společných prostorech.
  • Vyhýbejte se i restauracím, které nejsou dobře větrané nebo není možnost dodržet dostatečnou vzdálenost od ostatních hostů, nebezpečné jsou také bufety, kde dochází k častému kontaktu osob s povrchy. Vhodnější jsou restaurace s venkovním posezením s dostatečným rozestupem mezi stoly.

Po návratu zvažte, i bez oficiálního doporučení, podstoupení testu nebo samoizolaci, alespoň po dobu sedmi dnů, a to i v případě negativního testu. Sledujte svůj zdravotní stav a v případě potíží kontaktujte svého lékaře.

Pokud potřebujete svou cestu uskutečnit na webu postcovid.cz naleznete aktuální a přehledné informace potřebné k uskutečnění vašich cestovatelských záměrů.

Zdroj: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/travelers/communication-resources.html