Loading...

Česká republika má stále nejvyšší počet případů klíšťové encefalitidy v Evropě. Na očkování ještě není pozdě.

V loňském roce byla tato nemoc diagnostikována u 687 osob.

V loňském roce byla tato nemoc diagnostikována u 687 osob, oproti minulému roku tedy nastal nárůst počtu nakažených. Nadprůměrný počet nemocných přinesla hlavně houbařská sezóna. Uvedené číslo přitom uvádí hlavně těžší případy infekce, nezřídka s postižením centrálního nervového systému a dlouhodobými následky. Nejvíc případů bývá obvykle ve věkové kategorii 60-64 let, dále následují 70+ let, 40-44 a 50-54 let. Vyskytují se však i případy nákazy u dětí do 5 let věku.  V loňském roce byl pozorovaný prudký nárůst počtu nakažených už od věkové kategorie 35 let.

Pokračujícím trendem je, že se klíšťová encefalitida posouvá z původních nížinných oblastí do chladnějších regionů s vyšší nadmořskou výškou i stále blíž k lidským aglomeracím, do zahrad a městských parků. Na kratší či delší vzdálenosti přenáší klíšťata volně se pohybující zvěř a migrující ptactvo.

Z hlediska nákazy jsou rizikové všechny sousední země, v Německu je nejvíce případů v Bavorsku, které sousedí s ČR. Endemické oblasti sahají od Holandska a východní Francie až po Dálný východ a od Albánie až téměř po severní polární kruh. 

Očkování je vhodné pro všechny osoby vstupující do přírody od 12 měsíců věku. Zapomenout na svou ochranu by neměli ani majitelé volně se pohybujících psů a koček nebo jiných domácích mazlíčků, pokud mohou získat a přinést klíště. V České republice pozorujeme nejvyšší proočkovanost u dětské a mladé populace. Přitom nad 50 let věku je pravděpodobnost smrtelného průběhu nákazy 15krát vyšší než u mladších věkových kategorií.“ upozorňuje Doc. MUDr. Rastislav Maďar.

Zdravotní komplikace může způsobit i nákaza konzumací tepelně neupraveného mléka a mléčných výrobků, ze sousedního Slovenska je známý i smrtelný průběh takovéto infekce. Muž středního věku s oslabenou imunitou konzumoval pravidelně syrové kozí mléko na posílení imunity, nákaza virem klíšťové encefalitidy mlékem infikovaného zvířete se mu však stala osudnou.

V Evropě došlo k případům, kdy na klíšťovou encefalitidu umřeli příjemci orgánů od oběti dopravní nehody, dárce měl v době nehody virus ve svém těle. Preventivní očkování jim mohlo zachránit život. Tyto situace jsou zatím málo časté, ale s rozšiřováním oblastí výskytu KE mohou přibývat.

Nejen v ČR ale i v jiných zemích se pozoruje trend, že s počtem dávek vakcín klesá proporce osob, které se dostaví na přeočkování. Postupem času v některých oblastech až na 15 %. Zastoupení skutečně chráněných osob v populaci je tedy mnohem nižší než těch, které někdy v životě očkování zahájily, ale dalšími dávkami po třech nebo pěti letech (podle věku a zvolené vakcíny) už nepokračovaly. Každý by si proto měl ověřit platnost své imunity, buď u svého praktického lékaře, nebo v očkovacím centru. V mnoha případech lze pokračovat jednou dávkou i při delším přesahu intervalu a nemusí se začínat znovu od první dávky, má to však svá pravidla a omezení. Proto bych doporučoval řešit to bez zbytečného odkladu,“ uvádí Doc. MUDr. Rastislav Maďar.

I když má Česká republika nejvyšší počet případů klíšťové encefalitidy v Evropě, ochrana populace očkováním se zásadně nezvedá, platným očkováním je chráněna přibližně čtvrtina populace. V přírodě se ale pohybuje mnohem více lidí. Z dlouholetých zkušeností jiných zemí přitom vyplývá, že jiná cesta k významnému poklesu počtu nemocných než plošné zvýšení proočkovanosti populace nevede. Očkovat je možné celoročně, není nutné čekat na chladnější období s nižší aktivitou klíšťat. Naopak, čím dříve se podaří aplikovat dvě dávky navozující vysoký stupeň imunity, tím lépe.

 

Další články v rubrice
Očkování proti chřipce - podzim 2020 01.09.2020

Dne 24.9. 2020 jsme na Zákaznické lince spustili avizovanou rezervaci klientů na očkování proti sezónní chřipce v našich centrech. Během krátké doby jsme vyčerpali celou alokaci vakcín určenou pro tyto rezervace. 

RUN for HELP - Avenier podpořil handicapované 27.07.2020

V sobotu 25.7. proběhl již druhý ročník akce Run for Help, charitativních závodů v Praze na Letné.

Klíšťová encefalitida v ČR na vrcholu, přibývá počet výskytů klíšťové encefalitidy 17.06.2020

Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje uvádí vyšší pčoet výskytu nákazy klíšťovou encefalitidou. Česká republika aktuálně patří do nechtěné špičky – mezi země s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy v Evropské unii.

Benefiční koncert 14. 5. 13.05.2020
Evropský týden očkování 2020 17.04.2020

Již 15. ročník European Immunization Week 2020 se konal v týdnu 20. - 24. 4. 2020.