Loading...

Česká republika má stále nejvyšší počet případů klíšťové encefalitidy v Evropě. Na očkování ještě není pozdě.

V loňském roce byla tato nemoc diagnostikována u 687 osob.

V loňském roce byla tato nemoc diagnostikována u 687 osob, oproti minulému roku tedy nastal nárůst počtu nakažených. Nadprůměrný počet nemocných přinesla hlavně houbařská sezóna. Uvedené číslo přitom uvádí hlavně těžší případy infekce, nezřídka s postižením centrálního nervového systému a dlouhodobými následky. Nejvíc případů bývá obvykle ve věkové kategorii 60-64 let, dále následují 70+ let, 40-44 a 50-54 let. Vyskytují se však i případy nákazy u dětí do 5 let věku.  V loňském roce byl pozorovaný prudký nárůst počtu nakažených už od věkové kategorie 35 let.

Pokračujícím trendem je, že se klíšťová encefalitida posouvá z původních nížinných oblastí do chladnějších regionů s vyšší nadmořskou výškou i stále blíž k lidským aglomeracím, do zahrad a městských parků. Na kratší či delší vzdálenosti přenáší klíšťata volně se pohybující zvěř a migrující ptactvo.

Z hlediska nákazy jsou rizikové všechny sousední země, v Německu je nejvíce případů v Bavorsku, které sousedí s ČR. Endemické oblasti sahají od Holandska a východní Francie až po Dálný východ a od Albánie až téměř po severní polární kruh. 

Očkování je vhodné pro všechny osoby vstupující do přírody od 12 měsíců věku. Zapomenout na svou ochranu by neměli ani majitelé volně se pohybujících psů a koček nebo jiných domácích mazlíčků, pokud mohou získat a přinést klíště. V České republice pozorujeme nejvyšší proočkovanost u dětské a mladé populace. Přitom nad 50 let věku je pravděpodobnost smrtelného průběhu nákazy 15krát vyšší než u mladších věkových kategorií.“ upozorňuje Doc. MUDr. Rastislav Maďar.

Zdravotní komplikace může způsobit i nákaza konzumací tepelně neupraveného mléka a mléčných výrobků, ze sousedního Slovenska je známý i smrtelný průběh takovéto infekce. Muž středního věku s oslabenou imunitou konzumoval pravidelně syrové kozí mléko na posílení imunity, nákaza virem klíšťové encefalitidy mlékem infikovaného zvířete se mu však stala osudnou.

V Evropě došlo k případům, kdy na klíšťovou encefalitidu umřeli příjemci orgánů od oběti dopravní nehody, dárce měl v době nehody virus ve svém těle. Preventivní očkování jim mohlo zachránit život. Tyto situace jsou zatím málo časté, ale s rozšiřováním oblastí výskytu KE mohou přibývat.

Nejen v ČR ale i v jiných zemích se pozoruje trend, že s počtem dávek vakcín klesá proporce osob, které se dostaví na přeočkování. Postupem času v některých oblastech až na 15 %. Zastoupení skutečně chráněných osob v populaci je tedy mnohem nižší než těch, které někdy v životě očkování zahájily, ale dalšími dávkami po třech nebo pěti letech (podle věku a zvolené vakcíny) už nepokračovaly. Každý by si proto měl ověřit platnost své imunity, buď u svého praktického lékaře, nebo v očkovacím centru. V mnoha případech lze pokračovat jednou dávkou i při delším přesahu intervalu a nemusí se začínat znovu od první dávky, má to však svá pravidla a omezení. Proto bych doporučoval řešit to bez zbytečného odkladu,“ uvádí Doc. MUDr. Rastislav Maďar.

I když má Česká republika nejvyšší počet případů klíšťové encefalitidy v Evropě, ochrana populace očkováním se zásadně nezvedá, platným očkováním je chráněna přibližně čtvrtina populace. V přírodě se ale pohybuje mnohem více lidí. Z dlouholetých zkušeností jiných zemí přitom vyplývá, že jiná cesta k významnému poklesu počtu nemocných než plošné zvýšení proočkovanosti populace nevede. Očkovat je možné celoročně, není nutné čekat na chladnější období s nižší aktivitou klíšťat. Naopak, čím dříve se podaří aplikovat dvě dávky navozující vysoký stupeň imunity, tím lépe.

 

Další články v rubrice
Západonilská horečka: smrtelná nákaza se přibližuje českým hranicím 07.09.2018

Lidské případy Západonilské horečky jsou čím dál blíž k českým hranicím, nově hlásí úmrtí už i Chorvatsko. 

V Německu se objevila subtropická klíšťata 23.08.2018

K nedávnému výskytu klíštěte Hyalomma marginatum poskytl Ostravské univerzitě rozhovor garant center Očkování a cestovní medicíny Avenier docent Maďar.

Případ žluté zimnice na Prostějovsku 06.08.2018

Poprvé v historii České republiky letos zdravotníci Nemocnice Prostějov léčili pacientku s diagnostikovanou žlutou zimnicí. 

Žralok se ani sladké vody nebojí 10.07.2018

V zahraničí se vyskytuje mnoho zvířat. Přečtěte si, na co si dát pozor.

Alkohol vám průjem na dovolené nevyléčí, říká v rozhovoru epidemiolog Rastislav Maďar 08.06.2018

Je to jeden z nejčastějších mýtů při dovolené v exotických zemí. "Sklenka alkoholu vám střevní potíže určitě nevyléčí, to by řada Čechů neměla v Egyptě problém, protože ti se této prevenci věnují opravdu hodně," říká Rastislav Maďar, specialista v oboru epidemiologie a cestovní a tropické medicíny.

Celý článek najdete na webu cestování.idnes.cz