Bexsero

Vakcína proti invazivnímu meningokokovému onemocnění způsobenému kmeny Neisseria meningitidis skupiny B je určena pro očkování osob od 2 měsíců věku.

Centra očkování a cestovní medicíny očkují osoby od 2 do 50 let věku. Očkování dětí od 2 do 24 měsíců věku doporučujeme u praktického lékaře pro děti a dorost. Očkuje se do horní části paže.

Bexsero

Cena za dávku: 2 285 Kč
  • Objednání na konkrétní čas bez zdlouhavého čekání v čekárně
  • Konzultace s opravdovými odborníky ve svém oboru
  • Většina vakcín je dostupná přímo v ordinacích

Očkovací schéma

Kojenci od 2 do 5 měsíců: aplikují se tři dávky s rozestupem minimálně jednoho měsíce. Posilující dávka se aplikuje mezi 12. a 15. měsícem věku s odstupem nejméně šest měsíců od primárních dávek.

Alternativně lze podat dvě dávky s odstupem minimálně 2 měsíce a poté jedna dávka mezi 12 a 15 měsíci věku s prodlevou nejméně šest měsíců od primárních dávek.


Kojenci od 6 do 11 měsíců: aplikují se dvě dávky s rozestupem minimálně dva měsíce. Posilující dávka se aplikuje ve 2. roce života s odstupem minimálně dva měsíce mezi primární sérií a posilující dávkou.


Děti od 12 do 23 měsíců: aplikují se dvě dávky v intervalu dvou měsíců. Posilující dávka se aplikuje za 12–23 měsíců.


Děti od 2 do 10 let: aplikují se dvě dávky v intervalu minimálně jednoho měsíce. Posilující dávka nebyla stanovena.


Dospívající starší 11 let a dospělí: aplikují se dvě dávky s minimálním intervalem jeden měsíc. Posilující dávka nebyla stanovena.

Přeočkování

Přeočkování nebylo stanoveno.

Omezení a doporučení

Alespoň 1–2 hodiny před očkováním doporučujeme preventivně užít antipyretika – paracetamol.

V době očkování nesmíte být akutně nemocní, 2–3 dny po aplikaci se nedoporučuje fyzická zátěž, návštěva sauny, solária ani větší konzumace alkoholických nápojů. Odstup od předchozího a dalšího očkování musí být minimálně dva týdny. V době očkování není vhodné užívat antibiotika. Pokud právě antibiotika užíváte a máte zájem o očkování, kontaktujte nás na e-mailu info@ockovacicentrum.cz. Konečné rozhodnutí o vhodnosti očkování je na lékaři. Lehké nachlazení nebo rýma není kontraindikací očkování.

Očkování by se nemělo zamítat ani odkládat u předčasně narozených novorozenců (28. týden), protože přínos očkování u těchto novorozenců je vysoký.

Pokud jasně hrozí riziko onemocnění, není vhodné odmítnout očkování těhotné. V těhotenství a v období kojení je vždy nutné zvážit poměr prospěchu a rizika očkování.

Po očkování se mohou dostavit vyšší teploty, které spontánně vymizí do 1–2 dnů, podrážděnost, zarudnutí v místě vpichu, únava nebo bolest hlavy. Aplikace vakcíny může být spojena s nežádoucími účinky, které jsou popsány v příbalovém letáku přípravku.

Příspěvek pojišťovny

Pojišťovny hradí očkovací látku kojencům a dospívajícím, je-li očkování zahájeno do 12. měsíce věku nebo ve 14-16 letech věku.

Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven.


Upozornění: Veškeré zde uvedené údaje mají pouze informativní charakter. Volba vakcíny nebo očkovacího schématu přísluší vždy lékaři po osobní konzultaci v očkovacím centru.
Bexsero je registrovaný léčivý přípravek – vakcína. Přípravek je vázán na lékařský předpis. O očkování se předem poraďte s lékařem a pečlivě si pročtěte příbalovou informaci. Očkování nemusí ochránit 100 % očkovaných osob.

Poradna

Meningokokové nákazy: Plánované očkování dítěte

Syn 3 roky má v úterý 25. 8. 2020 naplánované očkování proti meningokokům vakcínou Bexsero. Jak moc vakcína ovlivňuje imunitu dítěte? (Obavy ze současné situace ohledně covid-19 a jiných respiračních nemocí.) Syn k 1. září nastupuje prvně do mateřské školy.
Dobrý den, vakcína Bexsero proti meningokokům séroskupiny B je vakcína "neživá" a velmi dobře snášena, ve světě již bylo vyočkováno více než 50 milionů dávek. Stran covidu a respiračních infekcí nemusíte mít obavy – v tomto směru ho to výrazněji neoslabí. Po aplikaci bývají častější lokální reakce v místě aplikace – pobolívání v místě vpichu a zarudnutí, může být i otok a může se také objevit teplota. Je doporučováno dát před aplikaci vakcíny preventivní dávku Paralenu (paracetamol).

MUDr. Ivo Hiemer

Meningokokové nákazy: Očkování adolescenta

Uvažujeme o očkování 17 letého syna proti meningokoku. Který z typů vakcíny je podle Vás pro jeho věkovou skupinu a pohyb v ČR a Evropě nejvhodnější? Děkuji.
Pro člověka jsou meningokoky závažné infekce, které se přenášejí kapénkami. Jedná se o meningokokové záněty mozkových blan. Vakcinace je vhodná pro cestovatele, kteří cestují do oblastí s vysokou koncentrací lidí, zejména pokud se jedná o dlouhodobý pobyt, pokud budou podstupovat např. větší fyzickou zátěž (hory, kola, sportovní soutěže apod.) nebo budou v úzkém kontaktu s domácí populací (cestování prostředky hromadné dopravy, účast na hromadných akcích, bydlení v ubytovnách nižší cenové kategorie apod.). Jednoznačně se očkování proti meningokokové meningitidě doporučuje i imunitně oslabeným osobám. Riziko nákazy je někdy větší v dopravním prostředku např. na letišti a v letadle směrem do místa pobytu, než v samotné cílové destinaci, proto při dlouhodobých letech je očkování proti meningokoku významně doporučeno. Očkování je vhodné pro děti, adolescenty a dospělé osoby. Infekce se může vyskytnout v kterémkoli věku, zvýšená nemocnost i úmrtnost je však vzhledem k většímu imunitnímu oslabení u malých dětí do 5 let věku a právě adolescentů 15–19 let. Imunita po očkování proti této nemoci nastupuje za 2 týdny po aplikaci vakcíny a ochrana je min. 5 let. Všechny případy infekce u lidské populace způsobuje 5 typů bakterie – A, B, C, Y, W-135. V dnešní době je možná ochrana očkováním proti všem z nich, buď samostatnou vakcínou proti typu B /vakcína Bexero 2 dávky odstup min. 2 měsíce/ nebo 4-valentní vakcínou proti zbylým typům meningokoka  (A,C,Y,W-135) jednou dávkou - vakcína Menveo nebo Nimenrix. V ČR a v Evropě je převažující podíl meningokoka typu B, ale i typy C a Y jsou zde zastoupeny v menší míře. Např. pro pobyty v Asii jsou pak zastoupeny především sérotypy meningokoka typu  B a W 135, ostatní typy jsou v menší míře. Nejlépe je tedy zkombinovat pro Vašeho 17 letého syna pro pobyt v ČR, ale i na cesty do zahraničí, oba druhy výše jmenovaných vakcín proti všem typům meningokoka.

MUDr. Květa Bartošová

Meningokokové nákazy: Očkování 15letého

Obracím se na Vás s dotazem, zda nechat syna 15 let očkovat na meningokoka. Přechází na střední školu a začne komunikovat s jiným druhem populace než tomu je na základních školách. Fyzicky zdatný, alergická reakce na roztoče. Zda je případně vakcína natolik bezpečná a prověřená, že nemohou být v budoucnu dopady na zdraví či nejsou prokázány vedlejší účinky?
Očkování proti meningokokovým nákazám určitě doporučuji, tato onemocnění jsou velmi rychlá, agresivní a obtížně se včas diagnostikují. Ve věku, který uvádíte, jsou statisticky častější. Vakcíny patří mezi tzv. neživé, dobře se snášejí a jsou velmi efektivní. Vakcína proti meningokokům skupiny B může mít o něco delší lokální bolestivost, na tyto okolnosti Vás upozorní očkující lékař.

MUDr. Hana Ševčíková

Rezervujte si termín ještě dnes

Bexsero

Cena za dávku: 2 285 Kč
Mapa ordinací x

Najděte si nejbližší ordinaci

Největší síť očkovacích center v ČR.

  • Odbornost
  • Dostupnost
  • Kvalita