Aktuální informace ke CovidPassu

Země Evropské unie se dohodly na podmínkách CovidPassu, který má dle posledních informací začít platit od 1.července a bude mít omezenou dobu platnosti na jeden rok.

Od 1. června funguje pro CovidPass v 7 zemích Evropy: Německo, Rakousko, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko a Chorvatsko.

CovidPass bude dostupný jak v papírové, tak v online podobě a bude bezplatný.

Stávající vakcinační certifikáty se již nebudou od 7.7.2021 zasílat emailem jako zip soubor chráněný heslem, ale uživatelé budou směrováni na portál ocko.uzis.cz, kde si certifikát vyzvednou všichni, kdo jej potřebují. Na tomto webu budou jsou od 1.6.2021 dostupné také všechny výše zmíněné druhy certifikátů, a to v nové podobě (certifikát o testu, o prodělaném onemocnění a vakcinační certifikát). Dostupné certifikáty jsou také certifikáty o očkování po první dávce.

Původní certifikáty o vakcinaci již nebudou platné, ale bude možné si je rychle vyměnit, a to naskenováním qr kódu na certifikátu, následně se v internetovém prohlížeči zobrazí certifikát nový (výměna kus za kus). Unijní země by až na výjimky neměly od majitelů osvědčení vyžadovat dodatečné podmínky jako například karantény. Výjimkou může být například opětovné rychlé šíření viru.

Na získání covidového certifikátu budou mít nárok kromě naočkovaných také lidé, kteří získali imunitu po prodělané nemoci nebo kteří se před odjezdem do zahraničí podrobí testu. Unijní státy budou muset v rámci pasů uznávat vakcíny schválené Evropskou lékovou agenturou. Mohou však dle svého uvážení akceptovat i dosud neschválené preparáty jako ruský Sputnik. Některé státy již dříve dávaly najevo, že ji budou akceptovat až po souhlasu Evropské lékové agentury.

Na konečné podobě se 9. června v Bruselu dohodli europoslanci a zástupci unijních států. Dohodu ale ještě musí unijní státy a europoslanci formálně potvrdit hlasováním.

Další informace najdete na stránkách Evropské komise.