Africká trypanozomiáza (spavá nemoc)

Africká trypanosomiáza, také spavá nemoc, je parazitické onemocnění přenášené infikovanou mouchou tse-tse.

Očkovací látka doposud nebyla vyvinuta

Naši lékaři vám rádi poskytnou konzultaci ohledně
preventivních opatření - objednat konzultaci

Výskyt

Subsaharská Afrika

Ohrožená skupina

Cestovatelé do rizikových oblastí

Postihuje

Centrální nervová soustava, závažné neurologické poruchy

Pojišťovna

-

Výskyt

Mouchy tse-tse se vyskytují v subsaharské Africe, kde ohrožují cestovatele. Většinu případů spavé nemoci způsobuje parazit Trypanosoma brucei gambiense, který se vyskytuje v západní a střední Africe. Na východě a jihu je původcem parazit Trypanosoma brucei rhodesiense.

Přenos

Paraziti se do lidského těla dostávají prostřednictvím infikovaných much tse-tse, které se množí v teplých a vlhkých oblastech. Obývají rozlehlé savany subsaharské Afriky a často přicházejí do kontaktu s lidmi, dobytkem a divoce žijící faunou.

Zdroj nákazy

Zdrojem nákazy je nemocný člověk nebo zvíře.

Inkubační doba

Inkubační doba je 2-4týdny.

Příznaky

Nemoc se nejdříve projevuje obecnými příznaky: horečkou, bolestí hlavy, slabostí, podrážděnou kůží či bolestí v kloubech. V tomto stadiu se nemoc snadno léčí, ale obtížně diagnostikuje. Nedojde-li k léčbě, napadne parazit centrální nervovou soustavu nakaženého člověka a nemoc přejde do druhé fáze. Toto stádium již má specifické příznaky jako zmatenost, násilné chování nebo křeče.

Ochrana a prevence

Léčba se podává pouze perorálně a trvá jen deset dní. Pacienti při léčbě berou jednu pilulku léku denně a nemusí trávit čas ve zdravotnických zařízeních. Lék je účinný v obou fázích onemocnění.

Kromě samotné léčby je klíčová prevence, kdy cestovatelé mohou pouze zabránit kousnutí mouchou tse-tse. Při pobytu v přírodě je vhodné se chránit oblečením s dlouhým rukávem, dlouhými kalhotami a kloboukem. Látka oblečení by měla být alespoň středně tlustá, protože moucha tse-tse může tenkou látku prokousnout.  Je důležité nosit oblečení v neutrálních barvách, protože mouchy tse-tse jsou přitahovány jasnými a velmi tmavými barvami (zejména modrá a černá) a metalickou tkaninou. Během dne je nutné se vyhnout keřům; moucha odpočívá v křoví a při vyrušení kousne. Před vstupem do vozidla zkontrolujte, zda se v nich mouchy nevyskytují. Mouchy jsou totiž přitahovány pohybem a prachem z pohybujících se vozidel.

Účinky repelentů proti hmyzu jsou proti mouchám tse-tse pouze omezené.

Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.

Rezervujte si termín ještě dnes

Konzultace pro: Africká trypanozomiáza (spavá nemoc)

Jak funguje konzultace?

Konzultace k očkování do zahraničí

Konzultace stojí 300 Kč, ale pokud se necháte naočkovat, je pro Vás zdarma.

Obvykle očkujeme již při první návštěvě, takže se nemusíte bát ztráty času.

Cena: 300 Kč
Mapa ordinací x

Najděte si nejbližší ordinaci

Největší síť očkovacích center v ČR.

  • Odbornost
  • Dostupnost
  • Kvalita