Loading

Poradna

Máte dotaz k očkování? Zajímají Vás podrobnosti k cestovní medicíně? Zeptejte se nás!

Níže uvedené dotazy a odpovědi jsou výběrem těch nejzajímavějších, které mohou pomoci i ostatním. Všem tazatelům odpovídáme přímo e-mailem.

Pravidla poradny pro uživatele

Položit dotaz
Otázka ze dne 05.09.2016

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je nutné ještě očkovat, když mi lékař sdělil, že musím urychleně na konizaci děložního čípku z důvodu před rakovinového stavu děložního čípku?

Dobrý den,

Česká gynekologicko-porodnická společnost doporučuje HPV vakcinaci i ženám s již diagnostikovanou prekancerozou děložního hrdla. Nicméně ženy, které podstupují konizaci jsou především ty, jejichž organismus se s HPV infekcí obtížně vyrovnává. Vlastní zákrok je ošetření lézí dělož. čípku excizní metodou a až u 30 % vždy jde o vícenásobné infekce různými typy virů HPV a excizní ošetření nemusí být úplnou eradikací infekce, jež byla v době excize ještě bezpříznaková. Zákrok nezabrání opakované HPV infekci téhož nebo jiného typu. Vakcínu tudíž lze aplikovat před ošetřením nebo i po něm. Virus HPV může  způsobovat nejen rakovinu děložního čípku, ale i vulvy, řitního otvoru, karcinomy v obl. krku a hlavy, genitální bradavice. Vakcíny jsou bezpečné a jsou sledovány přísnými klinickými a kontrolními studiemi a jsou nejvýznamnější možností, jak předcházet HPV infekcím. Gardasil je nonavalentní vakcína proti 9 typům papilomavirů a aplikuje se ve 3 dávkách. Druhá dávka se podává za 2 měsíce od první dávky a třetí  dávku je ideální podat za 6 měsíců po první injekci. U 3. dávky je možno posun, ale s tím, že všechny 3 dávky musí být podány v průběhu 1 roku, jinak  byste nemusela být plně ochráněna. Pokud by bylo nezbytné zvolit jiné schéma, je možno očkovat dle SPC vakcínou Gardasil 9 ve zkráceném schématu, kdy druhá dávka má být podána alespoň 1 měsíc po 1. dávce a 3. dávka musí být podána alespoň 3 měsíce po druhé dávce. Účinnost je po 3. dávce očkování stejná jako u klasického schématu. Po 2. dávce Gardasilu jste již solidně chráněna, 3. dávka Vám prodlouží ochranu na delší dobu. Tyto informace Vám doufám pomohou s rozhodováním o době zahájení očkování. 

MUDr. Květuše Bartošová

Otázka ze dne 05.09.2016

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli je nutné očkování na choleru, v červenci odjíždím do Keni, děkuji.

Dobrý den,
vzhledem k současnému zvýšenému výskytu cholery v některých okresech Keni, především severovýchod země a okres Nakuru severozápadně od Nairobi a rovněž vzhledem k současnému epidemickému výskytu cholery v sousední Tanzanii, bych toto očkování, zvláště při individuálních pobytech do venkovských oblastí mimo města, významně doporučila. Onemocnění se přenáší především kontaminovanou vodou a jídlem, nedostupností zdrojů pitné vody. Doporučuje se dodržovat základní hygienická opatření tepelně zpracované potraviny, balená sycená voda, vlastnoruční oloupání ovoce, zeleniny, nestravovat se na ulicích , nepřidávat led do nápojů a jiné. Nejlepší v ochraně před tímto onemocněním je vhodné zkombinovat jak dodržování hygieny vody a potravin, tak i očkování. Očkuje se perorální vakcínou ve formě roztoku 2 dávkami v odstupu 1 - 6 týdnů vakcína Dukoral s ochranou na 2 roky. Druhou dávku očkování se doporučuje podat kvůli účinnosti min. 2 týdny před odjezdem. Vakcína chrání rovněž proti tzv. bakteriálnímu původci koliformních průjmových onemocnění.

MUDr. Květuše Bartošová

Otázka ze dne 05.09.2016

Dobrý den, ráda bych se zeptala, je mi 38 let a chtěla bych se naočkovat proti rakovině děložního čípku. Je pro mě vhodná vakcína Gardasil 9? Děkuji za odpověď. Hezký den.

Dobrý den,
přípravek Gardasil 9 je očkovací látka určená dětem a dospívajícím od 9 let a dospělým. Gardasil 9 byl studován u mužů a žen ve věku 9 až 26 let a výsledky klinických hodnocení v této věk. skupině jsou velmi dobré. Účinnost ochrany se pohybuje pro toto věkové rozmezí kolem 90% proti 9 typům lidských papilomavirů /6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58/  a výhodou u Gardasilu je rovněž  85% účinnost převážně proti genitálním prekancencerózám, karcinomům a genitálním bradavicím. Účinnost HPV očkovací látky u žen ve věku 24 až 45 let byla hodnocena  také v jedné placebem kontrolované, dvojitě zaslepené, randomizované klinické studii. Výsledky této studie lze považovat také za velmi dobré. 

MUDr. Květuše Bartošová

Otázka ze dne 05.09.2016

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak dlouho se musí čekat po očkování vakcínou Boostrix (tetanus, záškrt, černý kašel), se snažením o miminko. Jsem 13 let po očkování tetanu, lékařkou mi bylo doporučeno přeočkovat se právě Boostrixem, ještě než otěhotním, ale již si nebyla moc jistá odpovědí, zda nějaký čas čekat. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
vzhledem k Vašemu plánovanému těhotenství jsou dvě možnosti. Tou první je očkovat nyní před těhotenstvím, interval k otěhotnění u neživých vakcín není přesně stanoven, větš. se doporučuje min.14 dní. Onemocnění černým kašlem má trvale v ČR, ale i ve světě stoupající tendenci u dospělých, ale především u kojenců a novorozenců, kteří ještě nebyli očkováni /kapénková nákaza/. Zdrojem nákazy pro kojence je pak právě jeho nejbližší okolí, především matka. Očkování z dětství u Vás nechrání celoživotně, protilátky mohou postupně vyprchávat, proto se doporučuje zvážit toto přeočkování alespoň jedenkrát v dospělosti. Kombinovaná vakcína Boostrix /záškrt, tetanus, černý kašel/ poskytuje ochranu na 10 let a posílíte tím i tetanus, který byste také měla přeočkovat. Přeočkování proti tetanu se u nás v pravidelné vakcinaci provádí každých 10-15 let. Druhou variantou  je pak pro Vás očkování kombinovanou vakcínou Boostrix  až během 3. trimestru těhotenství v období mezi 27.- 36. týdnem těhotenství, které se v ČR již provádí. Při očkování v tomto období dochází k přenosu nejvyšších hladin protilátek proti černému kašli na plod. K přenosu protilátek pak dochází také při kojení mateřským mlékem. Do doby vlastního očkování Vašeho budoucího dítěte /tj. od 9. týdne/ ho tím budete chránit. Domluva o očkování v tomto období je pak na příslušném gynekologicko porodnickém oddělení nebo u svého ambulantního gynekologa. Očkování těhotných žen přináší tedy dvojí prospěch, chráníte sebe a svoje budoucí dítě. Klinické studie potvrdili přitom bezpečnost očkování těhotných žen touto vakcínou, ve Velké Británii se očkuje již od r. 2012 a efekt vakcinace u malých dětí je významný.

MUDr. Květuše Bartošová

Otázka ze dne 05.09.2016

Dobrý den, v říjnu bych se měl částečně stěhovat do Číny (2-3 měsíce Čína, 14dní Praha a zase 2-3 měsíce Čína…) a tak jsem se chtěl zeptat, jaká jsou doporučená očkování, která by měl člověk mít, aby mohl žít v Číně a kdy s nimi začít?
Dobrý den,
pro dlouhodobý, opakovaný pobyt v Číně je jako základní nadstandartní očkování doporučeno očkování proti žloutenkám A, B, břišnímu tyfu, důležité je provést kontrolu platnosti očkování proti tetanu a při revakcinaci tetanu je možno zvolit variantu kombinované vakcíny proti záškrtu, tetanu, černému kašli, obrně, vakcína boostrix polio. Dále je doporučeno očkování proti kapénkovým nákazám pneumokokům, meningokokům, při pobytu v odlehlejších venkovských oblastech s horší dostupností lékařské péče je vhodná preventivní vakcinace proti vzteklině a při pobytech s převahou ve venkovských oblastech s rýžovými poli je doporučeno též očkování proti japonské encefalitidě, přenos se uskutečňuje bodnutím komára. V ochraně před onemocněním cholerou a současně proti průjmu cestovatelů je před cestou možno chránit rovněž vakcinací, ochrana je pak 2 dávkami na 2 roky. Ideální je se objednat k sestavení individuálního očkovacího plánu co nejdříve, max  6 - 8 týdnů před Vaší plánovanou cestou v říjnu. Při návštěvě očkovacího centra zkonzultujeme zdravotní rizika pro pobyt v této zemi, včetně např. rizika malárie a pomůžeme se sestavením cestovní lékárničky, např. vybavení účinnými repelenty, moskytierami, filtr. lahví na dezinfekci vody aj. doplňky na cestu.
MUDr. Květuše Bartošová

1  2  3  4  Další » 
Zeptejte se našich odborníků
* Označuje povinný údaj