Nahrávám

Poradna

Máte dotaz k očkování? Zajímají Vás podrobnosti k cestovní medicíně? Zeptejte se nás!

Níže uvedené dotazy a odpovědi jsou výběrem těch nejzajímavějších, které mohou pomoci i ostatním. Všem tazatelům odpovídáme přímo e-mailem.

Pravidla poradny pro uživatele

Položit dotaz
Otázka ze dne 22.02.2017

Dobry den, odletam 6.6.2017 do Singapuru a planuji cestovat zatim prevazne po JV Asii (Malajsie, Indonesie,Filipíny,Indie, Thajsko,Laos,Vietnam,Kambodža, Myanmar) asi po dobu 1,5-2 let . Vzteklina - Mate nejake info o ockovani proti vztekline v zemich JV Asie? Myslim pokud nebudu do 12 mesicu zpet kvuli tomu doockovani? Da se naockovat nekde na ceste? Meningokok( A,C,W,Y) - mi plati do r. 2018 12/2 ale pak už ne! Muzu se stale nechat ockovat znovu i kdyz ta doba jeste nevyprsela? Meningokok B - Myslite,že bych take mela mit ? Dekuji za Vaši odpoved.

Dobrý den,
na takto dlouhý výlet doporučuji očkování proti vzteklině. Před cestou se očkují 3 dávky. Přeočkování je za 1 rok ( nejpozději do 1,5 roku) Určitě ve větších městech v Asii je vakcína k dispozici. Co se týká meningitidy doporučuji vakcínu proti meningokokům ACWY ( např. Menveo).Nevím kdy jste měla poslední dávku proti  meningokokům očkovanou. Vakcína má  účinnost 5-7 let.  Zvažte očkování proti japonské B encefalitidě. Samořejmě se doporučuje očkování proti žloutenkám, břišnímu tyfu, tetanu. Do některých oblastí se doporučují tablety na prevenci malárie.
Můžete se objednat na konzultaci  do našich očkovacích center na telef. lince 800 123 321 nebo na webu https://www.ockovacicentrum.cz/cz/objednavka-1
Poradíme Vám jak se stravovat a jak snížit riziko infekčních nákaz, co vzít do  lékárničky a můžete si u nás zakoupit různé cestovní doplňky.
S pozdravem  
MUDr. Ilona Kochová

Otázka ze dne 22.02.2017

Dobry den, 
v lete letime na indonesky ostrov Flores, tak bych se rada zeptala, co tam hrozi za pripadne nebezpeci. Jsme ockovani vice mene proti vsemu, protoze cestujeme hodne po Asii, ale treba na malarii jsou akorat prasky. Nevite, hrozi tam riziko malarie? A lze antimalarika koupit bez predpisu? Jsou vhodna i pro deti? Dekuji za odpoved. 

Dobrý den,
do Indonesie doporučujeme očkování proti žloutenkám, břišnímu tyfu, tetanu. Je dobré zvážit očkování proti vzteklině. Malárie se na ostrově Flores vyskytuje, vyšší je výskyt v období dešťů. Antimalarika jsou pouze na recept. Malarone tablety, které se doporučují k prevenci malárie jsou v Čechách registrovány pouze pro dospělé a děti od 40 kg váhy. Pro děti pod 40 kg je možné je objednat na mimořádný dovoz. Tablety je potřeba objednat nejpozději 3 týdny před odjezdem.
Můžete se objednat do našich očkovacích center na konzultaci, ev. na očkování. Poradíme Vám co vzít s sebou do lékárničky, jak se chránit proti hmyzu...
Objednání je možné telef. na lince 800 123 321 nebo na webu https://www.ockovacicentrum.cz/cz/objednavka-1
S pozdravem  
MUDr. Ilona Kochová

 

 

Otázka ze dne 30.01.2017

Dobrý den,
vrátili jsme se po 4 měsících z cest po jihovýchodní Asii a chtěla jsem se zeptat, zda je možné nechat se vyšetřit na virus ZIKA. Nemám žádné příznaky, ale kdybych náhodou otěhotněla a virus v sobě měla, aby nebyl problém.
Kolik stojí testy a musím se na ně objednávat? 

Dobrý den,
v dané situaci se doporučuje počkat s otěhotněním 6 měsíců nebo absolvovat virus neutralizační test, který provádí Zdravotní ústav v Ostravě. Podrobnější informace najdete na jejich webových stránkách www.zuova.cz
S pozdravem  
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS
Otázka ze dne 30.01.2017

Dobrý den, v srpnu se budu pohybovat v Peru v oblasti amazonské džungle v okolí Iquitos. Počítám s nutností očkování proti žluté zimnici + s nasazením antimalarik. Prosím 1) o potvrzení, zda má úvaha je v pořádku, 2) o radu, jak brzy je třeba se očkovat proti žluté zimnici 3) jaký typ antimalarik doporučujete do této oblasti, jaká je jejich cena a jak v předstihu se užívají, případně, jak dlouho po opuštění potenciálních malarických oblastí. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
ano, očkování proti žluté zimnici bude nutné. Očkovat se má nejpozději 10 dnů před příjezdem do rizikové oblasti. K tomu se očkovat proti virové hepatitidě A+B a břišnímu tyfu jako základ. Případně i proti vzteklině a dalším nemocem, to se rozhodne v rámci osobní konzultace na základě detailních informací.
Problematika antimalarické chemoprofylaxe je dost komplikovaná, v úvahu přichází meflochim (koupený na místě), doxycyklin a Malarone, který se užívá nejkratší dobu a je účinný proti nejnebezpečnějšímu Plasmodium falciparum, to však způsobuje v Peru "jen" 15 % infekcí.  Přesný výběr antimalarika bude lepší provést v rámci Vaší osobní návštěvy v centru očkování a cestovní medicíny na základě podrobnějších informací o délce pobytu, způsobu ubytování, Vašeho zdravotního stavu atd. Přesnou cenu antimalarik Vám sdělí v konkrétní lékárně, kde si je budete vybírat. Nejdražší variantou je Malarone. Doxycyklin se zase užívá nejdéle.
S pozdravem  
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS

Otázka ze dne 23.11.2016

Dobrý den paní doktorko,
kontakt na Vás jsem dostala na bezplatné lince očkovacího centra. Měla bych dotaz. Je mi 27 let, mam dva syny 4 a 0,5 let. Před měsícem jsem se nechala očkovat na plané neštovice první dávkou a na to jsem nečekaně otěhotněla. Očkovací vakcína VariluX. V příbalovém letáku jsem se dočetla, že se otěhotnění nedoporučuje. Můj lékař se nedomnívá, že by toto očkování mohlo plod ohrozit. Na internetu jsem se v různých článcích dočetla, že naopak toto očkování může poškodit plod. Proto Vás tedy kontaktuji a prosím o radu.

Dobrý den,
obecně se po očkování živých oslabených vakcín, v tomto případě po očkování proti planým neštovicím vakcínou Varilrix, nedoporučuje otěhotnět podle obecného doporučení ACIP minimálně 1 měsíc po očkování /ideální je 3 měsíce/. Virulence vakcinačního viru je ale výrazně nižší než u divokého viru, způsobujícího onemocnění. V dlouhodobých studiích byly celosvětově sledovány ženy, které otěhotněly do 3 měsíců po očkování a v průběhu 10 let nebyl zjištěn žádný případ postižení novorozence tzv. vrozeným varicelozním syndromem. I pro ženy, které otěhotněly během kratší doby než 1 měsíc, není v žádném případě důvod pro přerušení těhotenství, neboť není ani žádné teoretické riziko poškození plodu.  V rámci preventivních prohlídek informujte o této skutečnosti svého gynekologa. V očkování 2. dávkou vakcíny Varilrix  nyní v době těhotenství pokračovat nedoporučuji. Jedna dávka vakcíny Varilrix Vám nyní bude poskytovat cca za 14 dní  poočkování první dávkou protilátkovou ochranu, druhá dávka by se měla podat v odstupu min. za 6 týdnů od první dávky a ta pak zajistí dlouhodobou protilátkovou protekci. Ve Vašem případě bych doporučila při delším skluzu očkování 2. dávky vzhledem k těhotenství a následnému kojení ještě zkontrolovat předtím hladinu protilátek proti neštovicím.

S pozdravem  

MUDr. Květa Bartošová

1  2  3  4  Další » 
Zeptejte se našich odborníků
* Označuje povinný údaj