Nahrávám

Poradna

Máte dotaz k očkování? Zajímají Vás podrobnosti k cestovní medicíně? Zeptejte se nás!

Níže uvedené dotazy a odpovědi jsou výběrem těch nejzajímavějších, které mohou pomoci i ostatním. Všem tazatelům odpovídáme přímo e-mailem.

Pravidla poradny pro uživatele

Položit dotaz
Otázka ze dne 23.11.2016

Dobrý den paní doktorko,
kontakt na Vás jsem dostala na bezplatné lince očkovacího centra. Měla bych dotaz. Je mi 27 let, mam dva syny 4 a 0,5 let. Před měsícem jsem se nechala očkovat na plané neštovice první dávkou a na to jsem nečekaně otěhotněla. Očkovací vakcína VariluX. V příbalovém letáku jsem se dočetla, že se otěhotnění nedoporučuje. Můj lékař se nedomnívá, že by toto očkování mohlo plod ohrozit. Na internetu jsem se v různých článcích dočetla, že naopak toto očkování může poškodit plod. Proto Vás tedy kontaktuji a prosím o radu.

Dobrý den,
obecně se po očkování živých oslabených vakcín, v tomto případě po očkování proti planým neštovicím vakcínou Varilrix, nedoporučuje otěhotnět podle obecného doporučení ACIP minimálně 1 měsíc po očkování /ideální je 3 měsíce/. Virulence vakcinačního viru je ale výrazně nižší než u divokého viru, způsobujícího onemocnění. V dlouhodobých studiích byly celosvětově sledovány ženy, které otěhotněly do 3 měsíců po očkování a v průběhu 10 let nebyl zjištěn žádný případ postižení novorozence tzv. vrozeným varicelozním syndromem. I pro ženy, které otěhotněly během kratší doby než 1 měsíc, není v žádném případě důvod pro přerušení těhotenství, neboť není ani žádné teoretické riziko poškození plodu.  V rámci preventivních prohlídek informujte o této skutečnosti svého gynekologa. V očkování 2. dávkou vakcíny Varilrix  nyní v době těhotenství pokračovat nedoporučuji. Jedna dávka vakcíny Varilrix Vám nyní bude poskytovat cca za 14 dní  poočkování první dávkou protilátkovou ochranu, druhá dávka by se měla podat v odstupu min. za 6 týdnů od první dávky a ta pak zajistí dlouhodobou protilátkovou protekci. Ve Vašem případě bych doporučila při delším skluzu očkování 2. dávky vzhledem k těhotenství a následnému kojení ještě zkontrolovat předtím hladinu protilátek proti neštovicím.

S pozdravem  

MUDr. Květa Bartošová

Otázka ze dne 23.11.2016

Dobrý den,
o
d 9.12.2016 do 14.1.2017 se chystáme s manželkou která je Filipínka a naším 18 měsíčním dítětem vycestovat do Filipín. Budeme se zdržovat v Manile a okolí. Je nutné dítě nechat očkovat? Už má za seboud základní očkování a TBC, spalničky a pneumokok. Děkuji

Dobrý den,
před cestou na Filipíny je vedle pravidelných  očkování dle dosaženého věku dítěte (viz některá Vámi uvedená  doporučena) od 12 měsíců věku jako základní nadstandartní vakcinace očkování proti žloutence typu A /vakcína Havrix 720 j. junior/, nákaza je přenosná kontaminovaným jídlem, vodou, předměty. Toto očkování se provádí u dětí i u dospělých ve 2 dávkách v odstupu 6 - 12 měsíců, přičemž 1 dávka již poskytuje plnohodnotnou ochranu za 14 dní od vakcinace, druhá dávka vakcíny prodlouží ochranu dlouhodobě. Z hlediska pravidel začlenění tohoto očkování k Vaším plánovaným vakcinacím u pediatra, doporučuji zkonzultovat tuto situaci hlavně s ním. Ostatní doporučená očkování na Filipíny, jako je např. očkování proti kapénkové nákaze meningokokem se doporučuje jak pro Evropu, tak i pro zahraniční výjezdy především u dětí vzhledem k těžkým průběhům těchto nákaz při nezralosti jejich imunitního systému /vakcína Bexero od 2 měsíců věku sérotyp B + vakcína Nimenrix od 1 roku věku sérotypy A, C, Y, W135/. Doporučené očkování na Filipíny proti břišnímu tyfu je vhodné bohužel až pro děti od 2 let věku, prevencí tohoto onemocnění je především dodržování hygieny vody a potravin. Při dlouhodobějším pobytu v této zemi a mimo dostupnost lékařské péče se doporučuje očkovat na Filipíny i u malých dětí proti choleře a vzteklině. V prevenci nákaz přenášených komárem, jako je např. často se zde vyskytující horečka dengue doporučuji preventivně ochranu před komáry /účinné repelenty, moskytiéry/. Riziko malárie je v oblasti provincie Luzon /Manilla a okolí/ velmi nízké, preventivně se léky do této oblasti nedoporučují, v prevenci této nákazy je vhodná expoziční profylaxe.

S pozdravem  

MUDr. Květa Bartošová

Otázka ze dne 23.11.2016

Dobry den,
chceme cestovat do Zanzibaru, kde je povinny brisni tyfus a zluta zimnice. Mame jednoleteho syna, ktereho nedoporucuji na brisni tyfus ockovat pro nizky vek ditete. Je to tak v poradku? A kdy nejdrive dite ockovat? Dekuji.

Dobrý den,
pokud přilétáte na Zanzibar přímo z Evropy, nebo máte v zemi s endemickým výskytem žluté zimnice tranzit kratší než 12 hodin, není při vstupu do země povinně vyžadováno očkování proti žl. zimnici. Ostatní očkování nejsou povinná, ale některá jsou důrazně doporučovaná. Kromě Vámi zmiňovaného očkování proti břišnímu tyfu /od dvou let věku/, také očkování proti žloutence typu A /od 1 roku věku/. Nedávno proběhla na Zanzibaru epidemie cholery a toto onemocnění se zde vyskytuje endemicky. Cholera i tyfus jsou u takto malého dítěte nemoci ohrožující život. Vzhledem k nedokončenému základnímu dětskému očkování a nemožnosti podání vakcíny jak proti tyfu, tak i proti choleře z důvodu věkové kontraindikace, bych Vám doporučovala zvážit cestu do rizikové oblasti a pokud je to možné, raději cestu odložit alespoň do věku 2 let, kdy se dá proti těmto nemocem chránit. Dítě bude mít vyzrálejší imunitu a doplněná další očkování dle očk. kalendáře.

S pozdravem  

MUDr. Květa Bartošová

Otázka ze dne 23.11.2016

Dobrý den,
u
važujeme o očkování 17-ti letého syna proti meningokoku. Který z typů vakcíny je podle Vás pro jeho věkovou skupinu a pohyb v ČR a Evropě nejvhodnější? Děkuji.

Dobrý den,
pro člověka jsou meningokoky závažné infekce, které se přenášejí kapénkami. Jedná se o meningokokové záněty mozkových blan. Vakcinace je vhodná pro cestovatele, kteří cestují do oblastí s vysokou koncentrací lidí, zejména pokud se jedná o dlouhodobý pobyt, pokud budou podstupovat např. větší fyzickou zátěž (hory, kola, sportovní soutěže apod.) nebo budou v úzkém kontaktu s domácí populací (cestování prostředky hromadné dopravy, účast na hromadných akcích, bydlení v ubytovnách nižší cenové kategorie apod.). Jednoznačně se očkování proti meningokokové meningitidě doporučuje i imunitně oslabeným osobám. Riziko nákazy je někdy větší v dopravním prostředku např. na letišti a v letadle směrem do místa pobytu, než v samotné cílové destinaci, proto při dlouhodobých letech je očkování proti meningokoku významně doporučeno.  Očkování je vhodné pro děti, adolescenty a dospělé osoby. Infekce se může vyskytnout v kterémkoli věku, zvýšená nemocnost i úmrtnost je však vzhledem k většímu imunitnímu oslabení u malých dětí do 5 let věku a právě adolescentů 15 - 19 let. Imunita po očkování proti této nemoci nastupuje za 2 týdny po aplikaci vakcíny a ochrana je min. 5 let. Všechny případy infekce u lidské populace způsobuje 5 typů bakterie – A, B, C, Y, W-135. V dnešní době je možná ochrana očkováním proti všem z nich, buď samostatnou vakcínou proti typu B /vakcína Bexero 2 dávky odstup min. 2 měsíce/ nebo 4-valentní vakcínou proti zbylým typům meningokoka  (A,C,Y,W-135) jednou dávkou - vakcína Menveo nebo Nimenrix. V ČR a v Evropě je převažující podíl meningokoka typu B, ale i typy C a Y jsou zde zastoupeny v menší míře. Např. pro pobyty v Asii jsou pak zastoupeny především sérotypy meningokoka typu  B a W 135, ostatní typy jsou v menší míře. Nejlépe je tedy zkombinovat pro Vašeho 17 letého syna pro pobyt v ČR, ale i na cesty do zahraničí, oba druhy výše jmenovaných vakcín proti všem typům meningokoka.

S pozdravem  

MUDr. Květa Bartošová

Otázka ze dne 23.11.2016

Dobrý den,
letím do Namibie na 11 dní od 30. 12. 2016 do 11. 1. 2017. Přiletím na letiště Windhoek a potom budu na moderní farmě vedené němci asi 200 km jižně od Windhoeku. Jaké mi doporučíte očkování? Od známých, kteří tam už několikrát byli jsem slyšel, že očkování potřeba není. Pokud nějaké tak snad proti žloutence. Díky za radu.

Dobrý den,
jako základní nadstandartní očkování do oblasti Namibie je doporučeno očkování proti žloutenkám A, B, břišnímu tyfu a meningokokovým nákazám. Vhodné je také mít před cestou zkontrolovánu platnost očkování proti tetanu. Riziko malárie jižně od hl. města nehrozí, existuje pouze v severních oblastech země /celoročně v oblasti podél Okawanga/. Při pobytech mimo dosah lékařské péče v této zemi bych doporučila také preventivní očkování proti vzteklině, které hrozí při poranění zvířetem a vakcíny jsou zde dostupné pouze ve velkých městech. Preventivní vakcinace se provádí ve 3 základních dávkách před cestou. V případě zájmu o očkování a vybavení cestovní lékárničky nás můžete kontaktovat.

S pozdravem  

MUDr. Květa Bartošová

1  2  3  4  Další » 
Zeptejte se našich odborníků
* Označuje povinný údaj