Nahrávám

Poradna

Máte dotaz k očkování? Zajímají Vás podrobnosti k cestovní medicíně? Zeptejte se nás!

Níže uvedené dotazy a odpovědi jsou výběrem těch nejzajímavějších, které mohou pomoci i ostatním. Všem tazatelům odpovídáme přímo e-mailem.

Pravidla poradny pro uživatele

Položit dotaz
Otázka ze dne 24.03.2017

Dobrý den, cca za 10 dní odjíždíme s manželem na 3 měsíce do Rakouska a poté na 3 měsíce do Slovinska (pracovat na farmách). Manžel předevčírem zjistil, že má prošlé očkování tetanu, poslední očkování proběhlo v roce 2001. Jak v této situaci nejlépe a nejrychleji postupovat prosím? Je nutný odběr krve, kam ho praktický lékař poslal? Bude stačit jedna dávka nebo bude nutné jich absolvovat více? (Nebo to se pozná až z té krve?) Snažíme se shromáždit informace z různých zdrojů, protože jeho současný i bývalý praktický lékař podává nejasné informace. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
očkování proti tetanu se provádí u zdravých osob do 60 let co 15 let, u osob nad 60 let a imunodeficitních co 10 let. Pokud je interval delší, ve Vašem případě je to 16 let, je vhodné vyšetřit hladinu paměťových protilátek proti tetanu a na základě této hodnoty pak rozhodnout, zda bude stačit jedna dávka nebo zda je hladina tak nízká nebo negativní, že se budou muset podat dávky tři - tato situace však nastává málokdy.
Pokud by se náhodou stalo, že výsledky nebudou do doby Vašeho odjezdu k dispozici, v každém případě je vhodné podat minimálně jednu dávku.
S pozdravem,
MUDr. Hana Ševčíková

Otázka ze dne 24.03.2017

Dobrý den, ve 3 letech jsem prodělala zánět mozkových blan (z chřipky). Nyní je mi 28 a přemýšlím o nějaké účinné prevenci (sportuji a chodím do lesa). Co byste mi, prosím, navrhovali? Můj stávající lékař doporučuje očkování proti encefalitidě, ale mám trochu obavu z možných reakcí na tuto vakcínu nebo jejích nežádoucích následků. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
pokud ráda sportujete a chodíte do přírody, je očkování proti klíšťové encefalitidě určitě vhodné. Jedná se o závažné onemocnění, mnohdy s trvalými následky, které se nedá kausálně léčit. Očkování proti této nemoci je nejrozšířenějším nadstandardním očkováním v ČR a je velmi dobře snášeno. O režimových opatřeních po očkování Vás poučí očkující lékař, k nejčastějším nežádoucím účinkům patří pouze mírná bolestivost v místě aplikace a únava v den očkování. Ochrana nastupuje po podání 2. dávky cca za 14 dnů a poté je potřeba podávat další dávky v pravidelných intervalech.
S pozdravem,
MUDr. Hana Ševčíková

Otázka ze dne 24.03.2017

Dobrý den kamarád, r. nar. 1979 se chystá do Rumunska a Maďarska, kde probíhá epidemie spalniček (viz info Státního zdravotního ústavu). Doporučuje se přeočkování proti spalničkám? Jde o výkon hrazený zdravotní pojišťovnou, nebo platí klient? Kolik by byla cena?
Dobrý den,
obnovení obranyschopnosti proti spalničkám je vhodné, pokud člověk cestuje do místa výskytu, protože se jedná o kapénkovou nákazu. Osoba narozená v roce 1979 by měla být v dětství proti spalničkám očkována, ale účinnost očkování v čase klesá a v současné době už nemusí být hladina protilátek na ochranné hladině. Očkování proti spalničkám v dospělosti je v režii jednotlivce. Cena je 790,- Kč. V současné době probíhá epidemie v Rumunsku a to hlavně u kojenců a malých dětí.
S pozdravem,
MUDr. Hana Ševčíková

Otázka ze dne 24.03.2017

Dobrý den, jaké je pro mě riziko letět ve II. trimestru na Maledivy. Těhotenství bez problémů a nevolností. Mám očkování proti žloutence, žluté zimnici, břišní tyfus a samozřejmě tetanus. Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den,
vzhledem k tomu, že nelze vyloučit nákazu horečkou Zika v oblasti Malediv a zejména k tomu, že infekce horečkou Zika v průběhu gravidity může mít neblahý vliv na zdraví plodu, cestu na Maledivy nedoporučuji. Preventivní opatření spočívající v ochraně před komáry, kteří onemocnění přenáší (oděvy, repelenty , moskytiéry..) neposkytují spolehlivou ochranu. Pro podrobnější vysvětlení doporučuji osobní konzultaci v centru očkování acestovní medicíny.
S pozdravem,
MUDr. Hana Ševčíková

Otázka ze dne 22.02.2017

Dobry den, odletam 6.6.2017 do Singapuru a planuji cestovat zatim prevazne po JV Asii (Malajsie, Indonesie,Filipíny,Indie, Thajsko,Laos,Vietnam,Kambodža, Myanmar) asi po dobu 1,5-2 let . Vzteklina - Mate nejake info o ockovani proti vztekline v zemich JV Asie? Myslim pokud nebudu do 12 mesicu zpet kvuli tomu doockovani? Da se naockovat nekde na ceste? Meningokok( A,C,W,Y) - mi plati do r. 2018 12/2 ale pak už ne! Muzu se stale nechat ockovat znovu i kdyz ta doba jeste nevyprsela? Meningokok B - Myslite,že bych take mela mit ? Dekuji za Vaši odpoved.

Dobrý den,
na takto dlouhý výlet doporučuji očkování proti vzteklině. Před cestou se očkují 3 dávky. Přeočkování je za 1 rok ( nejpozději do 1,5 roku) Určitě ve větších městech v Asii je vakcína k dispozici. Co se týká meningitidy doporučuji vakcínu proti meningokokům ACWY ( např. Menveo).Nevím kdy jste měla poslední dávku proti  meningokokům očkovanou. Vakcína má  účinnost 5-7 let.  Zvažte očkování proti japonské B encefalitidě. Samořejmě se doporučuje očkování proti žloutenkám, břišnímu tyfu, tetanu. Do některých oblastí se doporučují tablety na prevenci malárie.
Můžete se objednat na konzultaci  do našich očkovacích center na telef. lince 800 123 321 nebo na webu https://www.ockovacicentrum.cz/cz/objednavka-1
Poradíme Vám jak se stravovat a jak snížit riziko infekčních nákaz, co vzít do  lékárničky a můžete si u nás zakoupit různé cestovní doplňky.
S pozdravem  
MUDr. Ilona Kochová

1  2  3  4  Další » 
Zeptejte se našich odborníků
* Označuje povinný údaj