Loading...
Nahrávám

Poradna

Máte dotaz k očkování? Zajímají Vás podrobnosti k cestovní medicíně? Zeptejte se nás!

Níže uvedené dotazy a odpovědi jsou výběrem těch nejzajímavějších, které mohou pomoci i ostatním. Všem tazatelům odpovídáme přímo e-mailem.

Pravidla poradny pro uživatele

Položit dotaz
Otázka ze dne 07.08.2017

Dobrý den, navazuji na telefonát a chci Vás tímto oslovit s žádostí o doporučení vhodného očkování s ohledem na plánovanou cestu do Vietnamu v září tohoto roku.  V případě potřeby doplním údaje. Děkuji.
Dobrý den, doporučuji osobní konzultaci na některém našem pracovišti. Konkrétní doporučení lze dát jen se znalostí Vašeho zdravotního stavu, plánovaných aktivit, způsobu bydlení a stravování a již absolvované prevence.
Očkování proti virovým hepatitidám A+B a břišnímu tyfu patří k základní prevenci. Dále lze doporučit například prevenci cestovatelských průjmů a vztekliny. Zkontrolujte platnost očkování proti tetanu. Při konzultaci budete také poučen o možnostech prevence nákaz, které přenáší hmyz a možnostech další porevence zdraví na cestách. Můžete se objednat  na konzultaci, ev. na očkování na telef. lince 800 123 321 nebo na webu https://www.ockovacicentrum.cz/cz/objednavka-1
Můžete si i v našich centrech zakoupit různé cestovní doplňky. 
S pozdravem
MUDr. Ilona Kochová

Otázka ze dne 07.08.2017

Dobrý den, s přítelem v září odlétáme na Bali, 10 dní čistého času tam. Stále řešíme problém ohledně očkování. Podle toho, co jsme si zjistili, je doporučené očkování proti žloutence, břišnímu tyfu a vzteklině. Našich známí, co Bali již navštívili a většina internetových zdrojů tvrdí, že na ta krátkou dobu je takovéto očkování spíše zátěží pro organismus, když člověk dodržuje zažité hygienické návyky odsud a drží se dál od toulavých psů. Chtěla bych Vás tedy poprosit o radu, zda je nějaké očkování lepší absolvovat nebo by to pro nás bylo opravdu spíše zátěží organismu, když cestujeme na tak krátkou dobu. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, vakcinaci neživými vakcínami rozhodně nelze označit za zátěž organizmu. To je velmi laický pohled na věc. Vaše tělo si na neživý antigen vytváří tělu vlastní protilátky svým vlastním tempem. To je naprosto přirozený proces i bez podání vakcíny, antigenů je v prostředí kolem nás velké množství. Absolutním základem je očkování proti virové hepatitidě a břišnímu tyfu, nákazou by cestovatel mohl ohrozit i osoby ve svém okolí po návratu domů. Velká část cestujících na Bali si nechává aplikovat i očkování proti vzteklině kvůli toulavým psům a opicím. Délka pobytu s tím přímo nesouvisí. Setkání s nimi budete mít za 10 dnů zřejmě dost. Stačí i jediný incident.
Upozorňuji, že kvůli prevenci horečky dengue je na Bali nutné používat přes den účinný repelent.
S pozdravem  
Doc. MUDr. Rastislav Maďar Ph.D., MBA, FRCPS

Otázka ze dne 07.08.2017

Dobrý den, je mi 50 let a několik let očkování proti klíšťové encefalitidě odkládám a soudím, dle dostupných informací, že letos už je pozdě, ale kdy všeobecně doporučujete s očkováním na příští rok začít? Jezdím do přírody od jara, kolem dubna. Dále bych se chtěl zeptat, jestli je uvedená částka za 1 dávku nebo všechny a jak se vybírá vhodná vakcína, po vyšetření u vás? Děkuji.
Dobrý den, očkování můžete začít i letos a to ve zrychleném schématu s druhou dávkou za 2 týdny po první. Výskyt trvalých následků stoupá po 50. roce života.
Cena je za jednu dávku včetně aplikace. Část Vám následně vrátí Vaše zdravotní pojišťovna.
Obě u nás dostupné vakcíny jsou porovnatelně účinné i bezpečné, detaily Vám vysvětlí osobně přímo v centru Očkování a cestovní medicíny.
S pozdravem  
Doc. MUDr. Rastislav Maďar Ph.D., MBA, FRCPS

Otázka ze dne 10.07.2017

Dobrý den, zvažuji po návratu z dovolené (půlka června) očkování proti klíšťové encefalitidě. Měl bych v té souvislosti dotaz - má to ještě smysl (není již druhá polovina června pozdě)?

Dobrý den,
vzhledem k tomu, že riziko přenosu klíšťové encefalitidy je téměř celoroční, očkování jistě má smysl i v červnu. Plná ochrana nastupuje 4 týdny po zahájení očkování, tedy 14 dnů po dávce druhé.
MUDr. Hana Ševčíková

Otázka ze dne 10.07.2017

Dobrý den,
jsem ročník 1985 a v dětství jsem neprodělal příušnice ani neštovice. U zarděnek a spalniček si já ani rodiče nejsou jisti. Je možné se dodatečně u Vás nechat očkovat? Jaká by byla cena? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,
doporučuji osobní konzultaci na některém našem pracovišti, ke které přineste očkovací průkaz nebo výpis ze zdravotní dokumentace o absolvovaných očkováních. Skutečnost, zda jste prodělal některá onemocnění lze ověřit vyšetřením hladiny protilátek z krevního odběru. Ceny za tato vyšetření jsou uvedena na našich webových stránkách.
Pokud by bylo očkování potřebné, cena za vakcínu Priorix (spalničky, zarděnky, příušnice) je 790,- Kč, podává se v jedné nebo dvou dávkách. Vakcína proti planým neštovicím se podává vždy ve dvou dávkach, cena za jednu dávku je 1700,- Kč.
MUDr. Hana Ševčíková

1  2  3  4  Další » 
Zeptejte se našich odborníků
* Označuje povinný údaj