Loading

Poradna

Máte dotaz k očkování? Zajímají Vás podrobnosti k cestovní medicíně? Zeptejte se nás!

Níže uvedené dotazy a odpovědi jsou výběrem těch nejzajímavějších, které mohou pomoci i ostatním. Všem tazatelům odpovídáme přímo e-mailem.

Pravidla poradny pro uživatele

Položit dotaz
Otázka ze dne 04.07.2016

Dobrý den,
rád bych se informoval o preventivním očkování pro Brazíii. Jedu na OH v Riu de Janeiru a nebudu se pohybovat mimo Rio de Janeiro a neplánuji výlety mimo město.

Dobrý den,
vedle pravidelných očkování, včetně kontroly platnosti tetanu, jsou ze základních nadstandartních očkování do Brazílie doporučeny dle Světové zdravotnické organizace /WHO/ žloutenka typu A a břišní tyf , tj. nákazy přenášené kontaminovanou vodou a jídlem. Z dalších nákaz, které se doporučují před cestou do Brazílie je očkování proti meningokoku, přenos je kapénkovou cestou, hlavně v městských aglomeracích, jako je Rio de Janeiro s vysokou koncentrací osob a navíc v době olympijských her při migraci lidí z celého světa, kde se pak onemocnění může rychle šířit.
Žlutá zimnice se v Brazílii vyskytuje endemicky, některé oblasti jsou považovány za rizikové ve výskytu ŽZ. Přenos nákazy se uskutečňuje bodnutím komára rodu Aedes.
Na základě mezinárodních doporučení dle CDC je očkování proti žl. zimnici pouze doporučené, a to především do vyjmenovaných rizikových oblastí. Očkování proti žluté zimnici není nutné pro pobyt v pobřežních městech Rio de Janeiro, Sao Paulo, Salvador, Recife a Fortaleza. Očkování se provádí 1 dávkou vakcíny nejpozději 10 dní před cestou a má dlouhodobou ochranu. Při cestování do ostatních oblastí Brazílie např. Iguazu vodopády, oblasti Amazonie se toto očkování doporučuje. Očkování proti žluté zimnici se provádí certifikací do mezinárodního očkovacího průkazu. Na ochranu proti jiným nákazám, přenášených komárem tzv. arbovirozám např. malárie, Zika horečka a dengue se doporučuje expoziční ochrana před komáry tzn. preventivní používání repelentů s úč.látkou DEET, moskytiery. el. odpuzovače komárů do zásuvky. Malárie přenosná komárem Anopheles na východním pobřeží Brazílie hlášena není, riziko je především v amazonské oblasti. Riziko nákazy vzteklinou v Brazílii existuje, onemocnění se přenáší při pokousání nebo poškrábání psem a jiným divoce žijícím zvířetem. Preventivní očkování do této země se provádí hlavně při nedostupnosti lékařské péče mimo velká města, především při výletech do Amazonie. V případě zájmu o očkování a podrobnější konzultaci se můžete objednat přes web nebo telefonicky přes bezplatnou operátorskou linku.

S pozdravem
MUDr. Květa Bartošová

Otázka ze dne 30.05.2016

Dobrý deň, ako je to s očkovaním proti brušnému týfusu na Srí Lanke? Je to odporúčané, ale v mojom okolí rôzni cestovatelia čo tam boli si nedali očkovanie.. aké je prosím riziko nákazy? 

Dobrý den, 
při cestách na Srí Lanku pro krátkodobé pobyty je doporučované jako základní nadstandartní očkování pro každého cestovatele očkování proti žloutence typu A /event. i hep. B/, břišnímu tyfu a je vhodné si nechat zkontrolovat platnost očkování proti tetanu. Pro dlouhodobé individuální pobyty pak je doporučeno i větší spektrum očkování. Pro Srí lanku nejsou povinně vyžadována úřady žádná očkování , ale očkování je doporučeno v zájmu Vaší ochrany před nákazami, které se snadno v těchto zemích s nízkým hygienickým standartem přenáší  především kontaminovanou vodou a jídlem, od bacilonosičů, ale i  předměty a mohou Vám přinést zdravotní komplikace a následky. Žloutenka typu A tzv.nemoc špinavých rukou je riziková nejen pro Srí lanku, ale i v podmínkách  ČR. Břišní tyf se vyskytuje mimo USA a Kanady celosvětově, zejména se šíří v rozvojových zemích  Asie, střední a jižní Ameriky a Afriky, ale i ve Středomoří. U břišního tyfu je přenos zejména kontaminovanou vodou, syrovou zeleninou, zeleninovými saláty, stravou zakoupenou od pouličních prodavačů či tepelně neupravenými plody moře /zejména ústřicemi a mušlemi/. Nebezpečné jsou kostky ledu nebo zmrzlina připravená z kontaminované vody, neboť bakterie Salmonela typhi je odolná vůči chladu. Onemocnění je často rovněž přenosné od bacilonosičů při přípravě stravy. Břišní tyf je u cestovatelů v pořadí třetí nejčastější příčinou horečnatého stavu. Všechny výše jmenované způsoby přenosu břišního tyfu jsou důvodem pro to, aby jste se proti této nákaze nechala naočkovat. Očkování by se mělo aplikovat min. 14 dní před cestou / doba pro vytvoření protilátek/, jedna dávka poskytuje ochranu na 3 roky. V případě zájmu o konzultaci očkování, zdravotních rizik a sestavení vhodné cestovní lékárničky se můžete objednat na jedno z našich očkovacích center přes web nebo přes bezplatnou operátorskou linku. 

MUDr. Květa Bartošová

Otázka ze dne 30.05.2016

Dobrý den, syn je student VŠ a dost cestuje. Plánuje cestu na Kubu a do střední Ameriky. Jakou meningokokovou vakcínu má zvolit? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, 
Invazivní meningokoková onemocnění / tzv. meningokok/ je  nejrychleji probíhající onemocnění, způsobené  bakterií Neisseria meningitidis, z nichž očkovat lze proti  serotypům  A, B, C, Y, W135. Onemocnění se přenáší kapénkami podobně jako rýma nebo chřipka a projevuje se nejčastěji jako zánět mozkových blan nebo otrava krve /sepse/. Pro osoby při cestách je přitom v některých oblastech přístup k včasné a přesné diagnóze a odpovídající léčbě omezený. Pro cestování do míst s vysokou koncentrací lidí, pobyty ve studentských kolektivech, na kolejích, kde se onemocnění může rychle šířit kapénkovou cestou, se doporučuje v podstatě do všech zemí očkování proti 4 serotypům meningokoka A, C, Y. W135 /tetravalentní vakcína Nimenrix nebo Menveo/  a pro Evropu včetně ČR, ale i do zahraničí je doporučeno doplnit o serotyp meningokoka typu B.

MUDr. Květa Bartošová

 

Otázka ze dne 30.05.2016

Dobrý den, Mám dotaz ohledně očkování proti rotavirové infekci: u naočkovaného dítěte se při styku s rotavirem onemocnění neprojeví vůbec, nebo má mírnější průběh? Předem děkuji.

Dobrý den, 
Kompletně naočkované dítě proti rotavirovým infekcím by mělo spolehlivě chránit kojence a malé děti ve věku, kdy je ještě nezralý imunitní systém před závažnými a komplikovanými formami rotavirových  průjmových nákaz. Očkování proti rotavirům nechrání proti gastroenteritidám, způsobenými jinými patogeny, než rotaviry a jako každé očkování nemá bohužel 100% spolehlivost, ale  selhání vakcíny je minimální /např. u dětí s těžkým imunodeficitem/. Minimálně 3/4  cca 83% dětí je v rizikovém věku při setkání s infekcí proti rotavirům chráněno a onemocnění by nemělo klinicky proběhnout nebo jen s velmi lehkým průběhem bez komplikací a bez  hospitalizace .  

MUDr. Květa Bartošová

Otázka ze dne 30.05.2016

Dobrý den, bylo by možné mi poradit ohledně malárie. V červenci jedu asi na dva týdny do Jižní Afriky. V plánu mám navštívit i různé národní parky, především pak Krugerův národní park a jelikož jsem se dočetla o možné nákaze malárií, chtěla jsem se zeptat, jak je nejlépe tomuto onemocnění předejít. Jestli používat antimalarika, na hodně stránkách jsem se dočetla, že antimalarika mají spoustu negativních účinků. Jaké by tedy do této oblasti byly nejlepšé, Případně jaké repelenty si pořídit?

Dobrý den, 
riziko tropické malarie /původce parazit Plasmodium falciparum/,přenos je komárem rodu Anopheles, je v Jihoafrické republice na východě v národních parcích Kwazulu natal a v Krugerově národním parku. Riziko nákazy malárií je zde v podstatě celoroční, zesílené v období dešťů a po něm /období říjen - květen/. Při návštěvě  národního parku v období sucha /červen - září/ je riziko nákazy malarie v této oblasti výrazně menší, antimalarika v tomto období nejsou podmínkou. V průběhu celého roku se doporučuje expoziční profylaxe před komáry ve formě repelentů s účinnou látkou DEET /např. Ultrathon 30%, Predator 50% DEET/, impregnovaná moskytiera na noc, insekticidy do zásuvky na spaní, vhodné světlé prodyšné oblečení aj. V případě, že by jste se rozhodla do odjezdu pro antimalarickou profylaxi, je doporučen preparát Malarone, který je po posouzení indikace na recept v očkovacím centru. Tento preparát je účinný na tropickou formu malárie  a je v praxi velmi dobře snášen s minimem nežádoucích reakcí. 

MUDr. Květa Bartošová

1  2  3  4  Další » 
Zeptejte se našich odborníků
* Označuje povinný údaj