Loading...

Očkování proti chřipce u těhotných žen

Expertní skupina Světové zdravotnické organizace (SAGE) doporučuje očkování proti chřipce nejrizikovější skupině a to jsou těhotné ženy.


Na základě nedávného doporučení expertní skupiny Světové zdravotnické organizace (SAGE) je v současné době nejrizikovější skupinou, která by měla být očkována trivalentní inaktivovanou vakcínou proti chřipce, skupina těhotných žen. Důvodem je vysoké riziko těžkého průběhu u těhotných i jejich malých dětí.

Reflektuje to i aktuální revize letošních doporučení Světové zdravotnické organizace. Mezi další prioritní skupiny patří: zdravotničtí pracovníci, předškolní děti, senioři a pacienti s chronickým onemocněním.

Pokud jde o těhotné ženy, respektujeme očkovací „moratorium“ v průběhu ontogenezy tj. prvního trimestru, neurčí-li očkující lékař toto období jen jako relativní kontraindikaci vakcinace, např. za jisté epidemiologické situace nebo při cestovatelském riziku apod. V USA je například doporučení očkovat i v prvním trimestru.

Těhotenství samo osobě tedy není důvodem k odložení vakcinace, ale naopak.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
odborný garant očkovacích center

Související odkazy

 

Další články v rubrice
Očkování proti chřipce u těhotných žen 19.09.2012

Expertní skupina Světové zdravotnické organizace (SAGE) doporučuje očkování proti chřipce nejrizikovější skupině a to jsou těhotné ženy.

Lidský papilomavirus ohrožuje i vás 08.05.2012

Lidské papilomaviry jsou zcela právem aktuálním tématem v oblasti ženského, potažmo lidského zdraví. Buďte odpovědní ke svému zdraví a zdraví svých blízkých.

HPV (Lidský papilomavirus) - víte do jaké míry vás ohrožuje 22.04.2012

Víte jistě vše o viru, který způsobuje všude zmiňovanou rakovinu děložního čípku? Tento virus je nebezpečný jak pro ženy, tak i pro muže!

Příroda ožívá - klíšťata také 02.04.2012

Čím dál víc lidí míří za krásami přírody a tráví čas na svých zahrádkách a chalupách. S nástupem jara se však probouzí celá příroda, včetně klíšťat.

Chraňte sebe a své dítě před nebezpečným zánětem mozkových blan 28.03.2012

Meningokokový zánět mozkových blan představuje jednu z nejnebezpečnějších a nejzákeřnějších hrozeb pro cestovatele.