Nahrávám

Indie poprvé bez přenosné dětské obrny


Druhé největší zemi světa se podařil významný krok v ochraně zdraví své více než miliardové populace. Podle Světové zdravotnické organizace byla v této zemi poprvé vymýcena přenosná dětská obrna a Indie byla zařazena na seznam tzv: "polio-free countries". Přenosná dětská obrna se díky plošnému očkování vyskytuje endemicky již jen v posledních 3 zemích světa: Afghánistán, Pákistán a Nigérie.

V minulosti došlo opakovaně k přenosu nemoci i do jiných zemí, až do úplné celosvětové eradikace nemoci je proto nutné udržet vysokou proočkovanost dětské populace i ve vzdálených oblastech, včetně Evropy.

Preventivní očkovací látky proti této nebezpečné a potenciálně smrtelné nemoci je u nás k dispozici i pro dospělou populaci pro specifické skupiny cestovatelů.

Bližší informace o dětské obrně a možnost objednat se na očkování naleznete zde.

___

Cestujete a máte zájem o konzultaci cestovních rizik a hrozeb nebo případně o konkrétní očkování? Objednejte se v nejbližším očkovacím centru přes online formulář nebo na 800 123 321.

Cestovatelům nabízíme

Další články v rubrice
Epidemie spalniček v Evropě a dalších zemích 06.03.2017

Na území EU jsou případy spalniček hlášeny v Rumunsku, Rakousku, Belgii, Německu, Itálii a Španělsku, ohniska mimo EU byla zjištěna ve Švýcarsku, Kongu, Guinei, Jižní Africe a Jižním Súdánu.

Virová hepatitida E - epidemie v Čadu 27.02.2017

Africký Čad se potýká s epidemii virové hepatitidy E, z jednoho tisíce nakažených osob si epidemie vyžádala již 12 lidských životů, z toho 4 těhotných žen. 

Epidemie žluté zimnice v Brazílii 01.02.2017

Epidemie žluté zimnice (yellow fever) v brazilském státě Minas Gerais si za první letošní měsíc (leden 2017) vyžádala 38 potvrzených úmrtí a u dalších 48 fatálních případů se příčina smrti prověřuje.

Malárie na Kubě 16.01.2017

Více než 10 osob již bylo hospitalizováno na Kubě v nemocnici ve městě Cienfuegos na jihu střední části země, které je i populárním místem návštěv pro zahraniční turisty. 

Epidemie horečky chikungunya v Pákistánu 02.01.2017

Zdravotnické úřady v Pákistánu informovaly, že na území této země dochází k epidemickému šíření horečky chikungunya. Tuto virovou horečnatou nákazu, která se projevuje zejména silnou bolestí končetin a hlavy, občas i vyrážkou, přenáší komár Aedes aegypti s denní aktivitou. Stejný druh komárů přenáší i horečku Zika a dengue. Jen za posledních 24 hodin byly hospitalizováno více než 700 osob a celkový počet nakažených se pravděpodobně pohybuje v desítkách tisíců. K nejvíce zasaženým oblastem patří region Karáčí. U části postižených následně přetrvávají bolesti kloubů i více než 1 rok.

Specifický lék na tuto nemoc není k dispozici, neexistuje ani očkovací látka. Prevencí je používání repelentu v denních hodinách od svítání do soumraku.