Loading...

Horečka dengue – epidemie v Asii, Austrálii, Tichomoří i v Latinské Americe

V roce 2014 se nakazilo horečkou dengue v turisticky populární Dominikánské republice téměř 6000 osob, z nich 58 infekci podlehlo. Následně v letošním roce v období od 4. do 10. ledna přibylo dalších 32 nakažených a to i přesto, že je v této zemi momentálně tzv. suchá sezóna.

Ve střední Americe je momentálně nejvíce postižený epidemií dengue Salvador. Zemí s nejvyšším výskytem této nemoci na světě však zůstává Brazílie. S horečkou dengue se v Jižní Americe potýkají i níže položené oblasti Peru, Kolumbie a Ekvádor.

V současné době probíhá epidemie této nemoci i na severu Austrálie, kde není běžnou záležitostí, zatím 8 potvrzených pacientů se nakazilo v Edmontonu a Trinity Beach. V Malajsii se za jeden lednový týden nakazilo téměř 3000 osob, nejvíc postiženým státem byl Selangor, kde se nakazila třetina z nich. Dva případy úmrtí v souvislosti dengue se vyskytly i na turisticky populárních Penangu. Případy úmrtí hlásili i Indie a Indonésie. Dva až tři případy denně přibývají na tichomořském ostrově Fidži, nárůst případů zaznamenává i ostrov Tonga.

V těchto i dalších oblastech spočívá prevence v použití účinných repelentů (např. Ultrathon), které je nutné aplikovat na kůži v průběhu dne (komár-přenašeč má denní aktivitu). Nákaza je možné nejen v přírodě, ale i ve městech včetně turistických oblastí. Ochrana očkováním zatím není k dispozici.