Loading...

Epidemie žluté zimnice v Brazílii

Epidemie žluté zimnice (yellow fever) v brazilském státě Minas Gerais si za první letošní měsíc (leden 2017) vyžádala 38 potvrzených úmrtí a u dalších 48 fatálních případů se příčina smrti prověřuje.

V Brazílii se virus žluté zimnice přenáší jen na venkově prostřednictvím komárů rodu Haemagogus. Poslední případ urbánního přenosu ve městech byl zaznamenaný v roce 1942. V rámci cyklu nákazy jsou postižené vedle lidí i opice a jejich hromadný úhyn v přírodě signalizuje možnou epidemii i v lidské populaci. Tato infekce má velmi negativní dopad i na počty ohrožených druhů opic. Populace komárů schopných přenášet virus (rod Aedes) se však vyskytují i ve městech a rozšíření nemoci do měst proto nelze absolutně vyloučit a je nutné proti tomu přijmout účinná preventivní opatření, včetně plošného očkování populace.
Jednou z pravděpodobných příčin epidemie je masivní deforestace, kdy se opičí rezervoáry infekce koncentrují na malém prostoru a narušený ekosystém vede k přemnožení místních druhů komárů.
Infekce způsobená virem žluté zimnice má vysokou smrtnost a neexistuje proti ní specifický lék. Jedna dávka vakcíny Stamaril poskytuje celoživotní ochranu. Nesmí se však aplikovat těhotným ženám ani osobám s oslabenou imunitou. Očkování se doporučuje alespoň 10 dní před příjezdem do rizikové oblasti. Tento druh vakcinace provádí výlučně specializovaná centra cestovní medicíny disponující kulatým razítkem a zapisují jej do mezinárodně uznávaného očkovacího průkazu v angličtině, a to striktně předepsaným způsobem. 

Další články v rubrice
Epidemie horečky dengue na Filipínách, Marshallových ostrovech a výskyt horečky chikungunya v Barmě 15.08.2019
Brazílie: Nebezpečí nákazy tropickou nemocí dengue 04.03.2019
Nárůst horečky dengue v Karibské oblasti 08.02.2019
Epidemie horečky dengue na ostrově Réunion 07.05.2018
Žlutá zimnice – protiepidemická opatření v Brazílii 02.02.2018