Loading...

Epidemie virové hepatitidy A v New Jersey (USA) pokračuje

Další dva nové případy nákazy a desítky kontaktů, které budou umístěné do karantény pod zvýšeným zdravotním dozorem až na 50 dnů s povinností absolvovat odběry krve, zjistily zdravotní úřady v americkém státě New Jersey.

Nákaza žloutenkou typu A byla zjištěna u zaměstnance restaurace Rosa´s Restaurant ve městě Hamilton, jenž je považován za zdroj nákazy. V riziku vzniku infekce mohou být všichni klienti restaurace, kteří ji navštívili mezi 4. a 31. prosincem i jejich vlastní kontakty. Dva zatím poslední případy byly zaměstnankyně kadeřnického salonu a instruktor fitnesscentra, proto byla zahájena snaha o identifikaci jejich kontaktů zejména z řad kolegů, rodinných příslušníků a klientů.

Tato i další současná epidemie žloutenky A probíhající v Německu připomíná, že virová hepatitida A není jen problémem méně vyspělých zemí, ale má globální výskyt, včetně ČR. I vzhledem k následnému ohrožení svého okolí, nebo jeho omezení vynucenou karanténou, patří očkování proti virové hepatitidě A k základu pro všechny bez ohledu na místo bydliště či cestovatelskou anamnézu. Imunita nastupuje již po první dávce, druhá vakcína aplikovaná ideálně za 6-12 měsíců poskytuje dlouhodobou až doživotní imunitu.