Loading...

Epidemie spalniček v USA začala v Disneylandu

Mezi návštěvníky kalifornského Disneylandu v předvánočním období mezi 17. - 20. prosincem z různých států USA a jejich kontakty se objevilo již téměř 30 případů spalniček. Vzhledem k tomu, že postižení pocházejí nejen z Kalifornie, ale i z Utahu, Colorada a státu Washington a do svých domovů letěli po nákaze letadly, je pravděpodobné, že případy budou dál přibývat.

Prostory s vysokou koncentrací osob jsou ideálním místem pro přenos nákaz vzdušnou cestou. V USA byly spalničky původně v roce 2000 eliminovány, v letech 2013 a 2014 však došlo k jejich výraznému nárůstu. Loňský rok byl za období posledních 15 let nejhorší. Do roku 2006 byla proočkovanost dětí v Kalifornii přes 95 %, která zajišťuje kolektivní imunitu. Za poslední roky však klesla na 92,6 %, což již hrozí nárůstem případů. V minulém roce způsobil epidemii se stovkami případů infekce neočkovaný humanitární pracovník, který se do USA vrátil z Filipín.

Očkování proti spalničkám je v ČR součástí pravidelného očkování, tak jako v USA. Pokles proočkovanosti může mít závažné následky. Spalničky patří k nejvíc infekčním nemocem, na každých 100 případů nákazy jsou 2 případy úmrtí a 1 s trvalými následky, např. mentální retardace nebo křeče v důsledku otoku mozku. Jedinou specifickou ochranou je očkování dětí a na žádost i neimunních dospělých.