Nahrávám

Epidemie spalniček na Ukrajině pokračuje

I v roce 2012 pokračuje epidemický výskyt spalniček na Ukrajině. Tato vysoce infekční a potenciálně velmi závažná nemoc se přenáší vzdušnou cestou a představuje riziko pro všechny neimunní návštěvníky této země.

Navíc se s napětím sleduje, jestli nedojde k přenosu infekce ze západní Ukrajiny do příhraničních oblastí východních části EU – východního Slovenska, Maďarska a Polska, protože očkování v dětství vydrží jen časově omezenou dobu a většina populace je tak neimunní.

Kulminace epidemie se očekává v období únor-červen 2012. Tato skutečnost je o to závažnější, že Ukrajina bude letos hostit fotbalové Mistrovství Evropy, jehož se zúčastní desítky tisíc návštěvníků z mnoha evropských zemí.

Neimunní osoby mohou navíc v inkubační době přenést infekci po návratu domů na své rodinné příslušníky, proto doporučujeme před návštěvou Ukrajiny zvážit přeočkování proti této nemoci.

 

Objednat na očkování se můžete zde.

Další články v rubrice
Epidemie horečky dengue na Srí Lance 18.07.2017
Výskyt tetanu v Itálii 04.07.2017
Epidemie virové hepatitidy A z pekařských výrobků - Skotsko 09.05.2017

Počet nakažených v rámci epidemie virové hepatitidy A ve Skotsku vzrostl za poslední dny z 9 na 42. Pravděpodoným faktorem přenosu jsou pekařské výrobky zakoupené v prodejnách JB Christie bakery v Airdrie, North Lanarkshire. Pekařství bylo orgány ochrany veřejného zdraví dočasně uzavřeno, přesto se předpokládá, že počet nakažených bude ještě stoupat. Kontaminované výrobky mohly být v prodeji již od 20. března, přičemž maximální inkubační doba je až 50 dnů. Tato epidemie dokazuje, že epidemie "žloutenky" typu A se nevyhýbají ani rizikovým provozům ve vyspělých zemích. Podobné epidemie se v minulosti např. vyskytly i v USA a v Německu.

Pacienti nakažení virovou hepatitidou A vylučují virus už cca 2 týdny před prvními příznaky, kdy se ještě bez uvědomení si vlastní infekčnosti pohybují v populaci. První projevy nemoci jsou často nespecifické: chřipkové příznaky se zvýšenou tělesnou teplotou, nechutenství, nevolnost, bolest břicha. Blízké kontakty nakažených jsou následně pod zvýšeným zdravotním dozorem a musí se podrobit karanténním opatřením v trvání 50 dnů. Osoby očkované alespoň jednou dávkou vakcíny jsou považované za imunní a karanténa se na ně již nevztahuje. Po aplikaci druhé dávky ideálně cca 6-12 měsíců je ochrana dlouhodobá až doživotní. Na toto očkování aktuálně přispívá většina zdravotních pojišťoven. Očkování proti virové hepatitidě A je relevantní prakticky pro všechny země světa, včetně ČR. Existuje i kombinovaná vakcína poskytující ochranu proti virové hepatitidě A i B současně.

Břišní tyfus na Novém Zélandu, úmrtí následkem importované nemoci 10.04.2017

S epidemii břišního tyfu se potýká Nový Zéland (oblast města Auckland). 

Epidemie spalniček v Evropě a dalších zemích 06.03.2017

Na území EU jsou případy spalniček hlášeny v Rumunsku, Rakousku, Belgii, Německu, Itálii a Španělsku, ohniska mimo EU byla zjištěna ve Švýcarsku, Kongu, Guinei, Jižní Africe a Jižním Súdánu.