Nahrávám

Epidemie spalniček na Ukrajině pokračuje

I v roce 2012 pokračuje epidemický výskyt spalniček na Ukrajině. Tato vysoce infekční a potenciálně velmi závažná nemoc se přenáší vzdušnou cestou a představuje riziko pro všechny neimunní návštěvníky této země.

Navíc se s napětím sleduje, jestli nedojde k přenosu infekce ze západní Ukrajiny do příhraničních oblastí východních části EU – východního Slovenska, Maďarska a Polska, protože očkování v dětství vydrží jen časově omezenou dobu a většina populace je tak neimunní.

Kulminace epidemie se očekává v období únor-červen 2012. Tato skutečnost je o to závažnější, že Ukrajina bude letos hostit fotbalové Mistrovství Evropy, jehož se zúčastní desítky tisíc návštěvníků z mnoha evropských zemí.

Neimunní osoby mohou navíc v inkubační době přenést infekci po návratu domů na své rodinné příslušníky, proto doporučujeme před návštěvou Ukrajiny zvážit přeočkování proti této nemoci.

 

Objednat na očkování se můžete zde.

Další články v rubrice
Malárie na Kubě 16.01.2017

Více než 10 osob již bylo hospitalizováno na Kubě v nemocnici ve městě Cienfuegos na jihu střední části země, které je i populárním místem návštěv pro zahraniční turisty. 

Epidemie horečky chikungunya v Pákistánu 02.01.2017

Zdravotnické úřady v Pákistánu informovaly, že na území této země dochází k epidemickému šíření horečky chikungunya. Tuto virovou horečnatou nákazu, která se projevuje zejména silnou bolestí končetin a hlavy, občas i vyrážkou, přenáší komár Aedes aegypti s denní aktivitou. Stejný druh komárů přenáší i horečku Zika a dengue. Jen za posledních 24 hodin byly hospitalizováno více než 700 osob a celkový počet nakažených se pravděpodobně pohybuje v desítkách tisíců. K nejvíce zasaženým oblastem patří region Karáčí. U části postižených následně přetrvávají bolesti kloubů i více než 1 rok.

Specifický lék na tuto nemoc není k dispozici, neexistuje ani očkovací látka. Prevencí je používání repelentu v denních hodinách od svítání do soumraku.

 

Dengue v Thajsku 21.12.2016

Thajské ostrovy Ko Samui a Ko Phangan se v roce 2016 potýkají s epidemií horečky dengue.

Nárůst případů malárie v severní Malajsii 19.12.2016

Severní oblasti malajsijského poloostrova (stát Perak, zejména oblast Gerik) zaznamenávají významný nárůst případů malárie, která se v těchto regionech vyskytla naposledy v roce 2009. Původcem nákazy je kmen Plasmodium vivax, proti kterému není určené antimalarikum Malarone. To zdůrazňuje použití účinných repelentů v průběhu dne (proti horečce dengue) i večer resp. v noci (proti malárii) společně se sítěmi jako mechanickou obranou před bodavým hmyzem (moskytiéra).

Největší epidemie malárie ve Venezuele za desítky let, chybí léky i diagnostické testy 14.09.2016

Ve Venezuele došlo k výraznému navýšení počtu případů nakažených malárií.