Nahrávám

Epidemie malárie v Mali a Venezuele

Africký stát Mali i zdravotnické úřady ve Venezuele hlásí prudký nárůst případů malárie na svém území. V Mali je nejvíc postižená severní část země, ve Venezuele federální stát Bolívar. Venezuela současně zaznamenává nárůst importovaných případů malárie z okolních zemí - z Kolumbie, Brazílie a Guayany. Ke zhoršení situace dochází zejména v období dešťů, kdy se přenašeč malárie množí ve stojaté vodě. 

Nová vakcína proti malárii je určená hlavně pro dětskou populaci žijící v endemických oblastech, ochrana turistů spočívá i nadále v použití repelentu, insekticidu do prostředí a moskytiéry v kombinaci s vhodným oblečením. Subsaharská Afrika a širší povodí Amazonky patří k nejrizikovějším malarickým oblastem na světě, kde může mít podcenění prevence i fatální následky. 

Další články v rubrice
Epidemie spalniček v Evropě a dalších zemích 06.03.2017

Na území EU jsou případy spalniček hlášeny v Rumunsku, Rakousku, Belgii, Německu, Itálii a Španělsku, ohniska mimo EU byla zjištěna ve Švýcarsku, Kongu, Guinei, Jižní Africe a Jižním Súdánu.

Virová hepatitida E - epidemie v Čadu 27.02.2017

Africký Čad se potýká s epidemii virové hepatitidy E, z jednoho tisíce nakažených osob si epidemie vyžádala již 12 lidských životů, z toho 4 těhotných žen. 

Epidemie žluté zimnice v Brazílii 01.02.2017

Epidemie žluté zimnice (yellow fever) v brazilském státě Minas Gerais si za první letošní měsíc (leden 2017) vyžádala 38 potvrzených úmrtí a u dalších 48 fatálních případů se příčina smrti prověřuje.

Malárie na Kubě 16.01.2017

Více než 10 osob již bylo hospitalizováno na Kubě v nemocnici ve městě Cienfuegos na jihu střední části země, které je i populárním místem návštěv pro zahraniční turisty. 

Epidemie horečky chikungunya v Pákistánu 02.01.2017

Zdravotnické úřady v Pákistánu informovaly, že na území této země dochází k epidemickému šíření horečky chikungunya. Tuto virovou horečnatou nákazu, která se projevuje zejména silnou bolestí končetin a hlavy, občas i vyrážkou, přenáší komár Aedes aegypti s denní aktivitou. Stejný druh komárů přenáší i horečku Zika a dengue. Jen za posledních 24 hodin byly hospitalizováno více než 700 osob a celkový počet nakažených se pravděpodobně pohybuje v desítkách tisíců. K nejvíce zasaženým oblastem patří region Karáčí. U části postižených následně přetrvávají bolesti kloubů i více než 1 rok.

Specifický lék na tuto nemoc není k dispozici, neexistuje ani očkovací látka. Prevencí je používání repelentu v denních hodinách od svítání do soumraku.