Loading...
Nahrávám

Epidemie horečky chikungunya v Itálii

Od srpna probíhá v Itálii epidemie virové horečky chikungunya. Epicentrem epidemie je provincie Lazio, oblasti necelých 60 km jižně od Říma (nové případy hlavně municipality Anzio a Rome), kde se vyskytlo již více než 100 případů nákazy. Postižené osoby v rámci inkubační doby nenavštívily endemické oblasti uvedené nemoci, kde by se mohly nakazit. Přenos viru chikungunya tedy probíhá přímo na území Itálie. Inkubační doba je 1 až 10 dní. Příznaky nemoci zahrnují vedle zvýšené tělesné teploty i bolesti kloubů, zejména kolena, kotníků, zápěstí a drobných kloubů ruky, u části postižených se objevuje vyrážka na trupu a končetinách. Bolesti kloubů mohou přetrvávat až několik měsíců.

I  když se s chladnějším počasím očekává pokles počtu případů, zastavení epidemie přinesou zřejmě až mrazivé teploty. Genotypová analýza ukázala shodu s kmenem viru chikungunya zodpovědným za aktuálné probíhající epidemii chikungunya v Pákistánu.

V postižených oblastech bylo nalezeno několik líhnišť komárů Cules pipiens a Aedes albopictus, kteří mají schopnost tuto nemoc přenášet a množí se i v malých vodních rezervoárech. Očkovací látka proti horečce chikungunya není k dispozici, prevencí je používání účinného repelentu.

Jedná se již o druhou italskou epidemii horečky chikungunya, v roce 2007 byla infekce prokázaná u více než 200 místních obyvatel v oblasti Ravenna, provincie Emilia-Romagna na severovýchodě země.

Další články v rubrice
Epidemie moru na Madagaskaru 17.10.2017

Na Madagaskaru vypukla epidemie moru 23. srpna 2017. Do 3. října 2017 bylo hlášeno 194 případů onemocnění a 30 úmrtí (smrtnost 15,5 %). Více informací si můžete přečíst na webu Státního zdravotního ústavu.

Epidemie horečky chikungunya v Itálii 02.10.2017
Hrozící epidemie po hurikánech v Karibiku 15.09.2017
Střevní epidemie na palubě výletní lodi v Pacifiku 17.08.2017
Epidemie horečky dengue na Srí Lance 18.07.2017