Nahrávám

Epidemie černého kašle v USA


Několik federálních států USA eviduje výrazně zvýšený až epidemický výskyt černého kašle. Epidemický stav je hlášený i z lidnaté a turisticky populární Kalifornie. Podobná situace s nárůstem případu této nemoci postihující dýchací cesty s možným vážným průběhem zejména u dětí, chronicky nemocných a starších osob je i v jiných vyspělých zemích včetně ČR. Prevence onemocnění je možná jednou dávkou kombinované vakcíny proti tetanu, záškrtu a černému kašli poskytující imunitu až na 10 let. Očkovaná osoba chrání nejen sebe ale i své okolí. Drtivá většina těžkých infekcí novorozenců pochází od matky nebo otce postiženého dítěte.


Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph. D.
odborný garant center Očkování a cestovní medicíny Avenier 


Chcete se poradit s odborníkem na očkování a cestovní medicínu?
Rezervujte si termín konzultace jednoduše online!
 

Další články v rubrice
Malárie na Kubě 16.01.2017

Více než 10 osob již bylo hospitalizováno na Kubě v nemocnici ve městě Cienfuegos na jihu střední části země, které je i populárním místem návštěv pro zahraniční turisty. 

Epidemie horečky chikungunya v Pákistánu 02.01.2017

Zdravotnické úřady v Pákistánu informovaly, že na území této země dochází k epidemickému šíření horečky chikungunya. Tuto virovou horečnatou nákazu, která se projevuje zejména silnou bolestí končetin a hlavy, občas i vyrážkou, přenáší komár Aedes aegypti s denní aktivitou. Stejný druh komárů přenáší i horečku Zika a dengue. Jen za posledních 24 hodin byly hospitalizováno více než 700 osob a celkový počet nakažených se pravděpodobně pohybuje v desítkách tisíců. K nejvíce zasaženým oblastem patří region Karáčí. U části postižených následně přetrvávají bolesti kloubů i více než 1 rok.

Specifický lék na tuto nemoc není k dispozici, neexistuje ani očkovací látka. Prevencí je používání repelentu v denních hodinách od svítání do soumraku.

 

Dengue v Thajsku 21.12.2016

Thajské ostrovy Ko Samui a Ko Phangan se v roce 2016 potýkají s epidemií horečky dengue.

Nárůst případů malárie v severní Malajsii 19.12.2016

Severní oblasti malajsijského poloostrova (stát Perak, zejména oblast Gerik) zaznamenávají významný nárůst případů malárie, která se v těchto regionech vyskytla naposledy v roce 2009. Původcem nákazy je kmen Plasmodium vivax, proti kterému není určené antimalarikum Malarone. To zdůrazňuje použití účinných repelentů v průběhu dne (proti horečce dengue) i večer resp. v noci (proti malárii) společně se sítěmi jako mechanickou obranou před bodavým hmyzem (moskytiéra).

Největší epidemie malárie ve Venezuele za desítky let, chybí léky i diagnostické testy 14.09.2016

Ve Venezuele došlo k výraznému navýšení počtu případů nakažených malárií.