Loading

Epidemie černého kašle v USA


Několik federálních států USA eviduje výrazně zvýšený až epidemický výskyt černého kašle. Epidemický stav je hlášený i z lidnaté a turisticky populární Kalifornie. Podobná situace s nárůstem případu této nemoci postihující dýchací cesty s možným vážným průběhem zejména u dětí, chronicky nemocných a starších osob je i v jiných vyspělých zemích včetně ČR. Prevence onemocnění je možná jednou dávkou kombinované vakcíny proti tetanu, záškrtu a černému kašli poskytující imunitu až na 10 let. Očkovaná osoba chrání nejen sebe ale i své okolí. Drtivá většina těžkých infekcí novorozenců pochází od matky nebo otce postiženého dítěte.


Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph. D.
odborný garant center Očkování a cestovní medicíny Avenier 


Chcete se poradit s odborníkem na očkování a cestovní medicínu?
Rezervujte si termín konzultace jednoduše online!
 

Další články v rubrice
Největší epidemie malárie ve Venezuele za desítky let, chybí léky i diagnostické testy 14.09.2016

Ve Venezuele došlo k výraznému navýšení počtu případů nakažených malárií.

Významný nárůst výskytu spalniček v Anglii v souvislosti s letními hudebními festivaly 18.08.2016

Zdravotnické úřady ve Velké Británii nalezly spojitost mezi více než 4násobným nárůstem spalniček, zejména u adolescentů a mladých dospělých, a jejich přítomností na hudebním festivalu, ať už jako návštěvníků nebo pracovně. Jedná se nejméně o 8 festivalů hudby a umění, které se konaly v různých místech Anglie, jako např. Glastonbury (Somerset Festival). K přenosu vysoce infekčního viru spalniček tam došlo při vysoké koncentraci osob velmi lehce vzdušnou cestou na malou vzdálenostPrůměrný věk nakažených byl 20 let, většina z nich nebyla proti spalničkám v minulosti očkována, případné jen nedostatečně jednou dávkou.

Místní orgány veřejného zdravotnictví mají informace min. o 3 osobách, které festival navštívily, přestože už měly příznaky infekce. Jedná se tedy i o problém nezodpovědných indiviuí.

Všechny osoby plánující návštěvu jakékoliv hromadné akce nebo cestu do rozvojové ciziny by si měly ověřit své očkování alespoň 2 dávkami spalničkové vakcíny a případně absolvovat další dávku. Podání trojvakcíny proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím je možné i v dospělém věku. Ne však těhotným ženám ani osobám s výrazněji oslabeným imunitním systémem.

Vzteklina na Bali 29.07.2016

.

Epidemie virové hepatitidy A na Havajských ostrovech 15.07.2016

Populární turistická destinace Havajské ostrovy, zejména ostrov Oahu, se potýká s desítkami případů virové hepatitidy A, skutečný rozsah epidemie je však pravděpodobně mnohem větší. 

Epidemie klíšťové encefalitidy z nepasterizovaných mléčných výrobků na Slovensku 08.06.2016