Loading...

Břišní tyfus na Novém Zélandu, úmrtí následkem importované nemoci

S epidemii břišního tyfu se potýká Nový Zéland (oblast města Auckland). 

V nemocnici zůstává 14 postižených, jedna osoba nákaze podlehla. Dalších více než 30 osob konzultovalo příznaky své nemoci podobné břišnímu tyfu s lékaři. Zdrojem nákazy byla osoba, která navštívila bez preventivního očkování tichomořské ostrovy, kde se nakazila a nemoc importovala na Nový Zéland. S výjimkou prvního nakaženého tedy nikdo z postižených nepobýval v rámci inkubační doby v rizikové oblasti, kde se břišní tyfus vyskytuje. To zdůrazňuje skutečnost, že očkování poskytuje nejen přímou ochranu vakcinované osobě, ale současně chrání okolí cestovatele - na cestách i v domovské zemi. Vakcinace proti virové hepatitidě A+B a břišnímu tyfu je základem pro všechny cesty do méně vyspělých oblastí světa. Očkování proti dalším nemocem se následně volí podle individuálních rizikových faktorů. 

Další články v rubrice
Epidemie horečky dengue na Filipínách, Marshallových ostrovech a výskyt horečky chikungunya v Barmě 15.08.2019

Zdravotnické úřady na Filipínách a Marshallovy ostrovy v Tichém oceánu vyhlásily mimořádný stav v souvislosti s epidemií horečky dengue na celém svém území. Varování turistů bylo vydáno i v souvislosti s výskytem horečky chikungunya v Myanmarsku (Barma).

Příznaky obou nemocí jsou podobné - vysoké horečky kolem 40° C, bolesti kloubů, hlavy i celého těla, u části nakažených se objevuje vyrážka. Přenašečem původce nákazy je převážně komár tygrovaný. Vakcinace proti těmto nákazám v Evropě není k dispozici, prevencí je důsledné používání repelentů proti hmyzu v rizikových oblastech a nošení oděvů s dlouhými rukávy, případně jejich impregnace, dále sítě na okna i dveře a používání moskytiéry.

Brazílie: Nebezpečí nákazy tropickou nemocí dengue 04.03.2019
Nárůst horečky dengue v Karibské oblasti 08.02.2019
Srí Lanka – hrozící epidemie po prudkých bouřích 01.06.2018

Srí Lanku zasáhly ve dnech 20. - 22. května 2018 silné větrné bouře.

Nejvíce byly zasaženy Západní, Jižní, Střední a Severozápadní provincie, provincie Uva a  Sabaragamuwa, okresy Hambantota,  Matara, Galle, Moneragala, Kalutara, Ratnapura, Kurunegala a Puttalam. Deště si dosud vyžádaly 23 obětí na životech, několik osob je pohřešováno. 23 000 lidí bylo evakuováno, celkem bylo postiženo již více než 66 000 obyvatel země. S ohledem na předpověď dalších srážek jak ve vnitrozemí, tak v přímořských oblastech se doporučuje všem cestovatelům na Srí Lanku informovat se po příletu o aktuální povodňové situaci. V souvislosti s uvedenou skutečností hrozí i rozšíření infekčních nákaz, zejména následkem kontaminace potravin, pitné vody a přenášených bodavým hmyzem. Důležité je absolvovat preventivní očkování, důsledně dodržovat hygienu při konzumaci jídla a používat repelent.

Epidemie horečky dengue na ostrově Réunion 07.05.2018