Filtry

Tetanus: Očkování proti meningokokům

Chtěla bych dát syna 11 let očkovat proti meningokokům typu A,C,W,Y. Původně jsem chtěla vakcínu Nimenrix, ale na vašich stránkách je psáno, že se může podávat až za 3 měsíce po očkování tetanu (byl očkován proti němu začátkem července), ale u druhé vakcíny Menveo tato poznámka není. Chtěla bych tedy vědět, jestli ho mohu dát v příštím týdnu u vás očkovat touto vakcínou Menveo a jestli u ní opravdu měsíční odstup od očkování proti tetanu nevadí?
Vakcína Nimenrix obsahuje tetanický toxoid jako antigenní nosič, proto je doporučeno vyčkat po podání vakcíny s obsahem tetanického toxoidu 3 měsíce. Vakcína Menveo tento tetanický toxoid neobsahuje, stačí tedy dodržet 14 denní odstup od vakcíny proti tetanu.

MUDr. Hana Ševčíková

Meningokokové nákazy: Očkování 15letého

Obracím se na Vás s dotazem, zda nechat syna 15 let očkovat na meningokoka. Přechází na střední školu a začne komunikovat s jiným druhem populace než tomu je na základních školách. Fyzicky zdatný, alergická reakce na roztoče. Zda je případně vakcína natolik bezpečná a prověřená, že nemohou být v budoucnu dopady na zdraví či nejsou prokázány vedlejší účinky?
Očkování proti meningokokovým nákazám určitě doporučuji, tato onemocnění jsou velmi rychlá, agresivní a obtížně se včas diagnostikují. Ve věku, který uvádíte, jsou statisticky častější. Vakcíny patří mezi tzv. neživé, dobře se snášejí a jsou velmi efektivní. Vakcína proti meningokokům skupiny B může mít o něco delší lokální bolestivost, na tyto okolnosti Vás upozorní očkující lékař.

MUDr. Hana Ševčíková

Meningokokové nákazy: Očkování adolescenta

Uvažujeme o očkování 17 letého syna proti meningokoku. Který z typů vakcíny je podle Vás pro jeho věkovou skupinu a pohyb v ČR a Evropě nejvhodnější? Děkuji.
Pro člověka jsou meningokoky závažné infekce, které se přenášejí kapénkami. Jedná se o meningokokové záněty mozkových blan. Vakcinace je vhodná pro cestovatele, kteří cestují do oblastí s vysokou koncentrací lidí, zejména pokud se jedná o dlouhodobý pobyt, pokud budou podstupovat např. větší fyzickou zátěž (hory, kola, sportovní soutěže apod.) nebo budou v úzkém kontaktu s domácí populací (cestování prostředky hromadné dopravy, účast na hromadných akcích, bydlení v ubytovnách nižší cenové kategorie apod.). Jednoznačně se očkování proti meningokokové meningitidě doporučuje i imunitně oslabeným osobám. Riziko nákazy je někdy větší v dopravním prostředku např. na letišti a v letadle směrem do místa pobytu, než v samotné cílové destinaci, proto při dlouhodobých letech je očkování proti meningokoku významně doporučeno. Očkování je vhodné pro děti, adolescenty a dospělé osoby. Infekce se může vyskytnout v kterémkoli věku, zvýšená nemocnost i úmrtnost je však vzhledem k většímu imunitnímu oslabení u malých dětí do 5 let věku a právě adolescentů 15–19 let. Imunita po očkování proti této nemoci nastupuje za 2 týdny po aplikaci vakcíny a ochrana je min. 5 let. Všechny případy infekce u lidské populace způsobuje 5 typů bakterie – A, B, C, Y, W-135. V dnešní době je možná ochrana očkováním proti všem z nich, buď samostatnou vakcínou proti typu B /vakcína Bexero 2 dávky odstup min. 2 měsíce/ nebo 4-valentní vakcínou proti zbylým typům meningokoka  (A,C,Y,W-135) jednou dávkou - vakcína Menveo nebo Nimenrix. V ČR a v Evropě je převažující podíl meningokoka typu B, ale i typy C a Y jsou zde zastoupeny v menší míře. Např. pro pobyty v Asii jsou pak zastoupeny především sérotypy meningokoka typu  B a W 135, ostatní typy jsou v menší míře. Nejlépe je tedy zkombinovat pro Vašeho 17 letého syna pro pobyt v ČR, ale i na cesty do zahraničí, oba druhy výše jmenovaných vakcín proti všem typům meningokoka.

MUDr. Květa Bartošová