Počty nakažených českých cestovatelů horečkou dengue se nadále zvyšují

Počet případů českých turistů nakažených horečkou dengue i nadále roste, v tomto roce je již více případů nakažených než za celý minulý rok. 

Za první 4 měsíce letošního roku bylo u českých cestovatelů hlášeno více případů než za celý loňský rok (47 vs. 40),  47 letošních případů je víc, než za stejné časové období leden až duben za předchozí 3 roky 2013, 2014 a 2015 dohromady.

Zatímco počet případ malárie ve světě u turistů postupem času klesá, počet nakažených virem dengue se zvyšuje. V květnu navíc začíná v populárních turistických destinacích severní polokoule – v Karibiku a v Asii – období s větším počtem dešťových srážek, takže lze očekávat další navyšování počtů nakažených. Právě ve stojaté vodě po dešti se totiž množí komár – přenašeč. Pro tyto komáry, kteří vstupují i do lidských obydlí, začíná v subtropech severní hemisféry nejvhodnější sezóna v roce, kdy je častá oblačnost chránící je před přímým sluncem a skoro každé odpoledne zaprší.

Hlavní prevencí je použití repelentu, možnost preventivního očkování existuje jen v Mexiku, Brazílii a na Filipínách pro místní populaci ve věku 9-45 let ve třech dávkách.

Ohledně vhodných repelentů do exotických oblastí a další ochrany je možné se poradit ve specializovaných centrech Očkování a  cestovní medicíny Avenier.

I nadále platí, že dengue je nebezpečnější než Zika a mnohem rozšířenější než jakákoliv jiná virová nákaza přenášená komáry. Vyskytuje se v oblastech subtropů a tropů jižní polokoule ohraničených zhruba 35 st. s.z.š. a na jihu 35 st. j.z.š., s výjimkou velmi suchých regionů.